Kolay Hobiler

2019 Yazının En Çok Beğenilen İğne Oyası Modeli

5 Ağustos 2019
2019 Yazının En Çok Beğenilen İğne Oyası Modeli

2019 yaz aylarında en çok beğenilen ve karşımıza çıkan, yapılışı kolay çıtı pıtı iğne oyası modelini öğrenmeye ne dersiniz?

İğne oyası denilince akla ilk gelen iğne ve iplikten oluşan bir çeşit dantel türüdür. İşimize başlarken yanımızda bir de makas bulundurmak işimizin en ince ayrıntısıdır. Kızlarımızın annelerimizin çeyizlerini süsleyen oyalarımız günümüzde de rağbet görmektedir. Aslına bakılırsa yüzlerce küçük dikişi bir araya getirip dikilen rengârenk gökkuşağı gibi desenleri ortaya çıkarmak marifet istemektedir.

Çeyizlerde karşımıza çeşitli hallerde çıkmaktadır ki bunlar yemeni kenarı, havlu kenarı, dantel kenarlarındaki işlerdir. Herbiri ayrı emek ayrı göz nuru isteyen işlerdir. İğne oyası oya modelleri öğrenmek sabır ve marifet gerektiren bir el becerisidir. Günümüzde bu geçmişten gelenek haline gelen el becerisi öğrenilmesi için çeşitli kurslar ve öğreticiler bulunmaktadır. İnsanlar hem el becerilerini geliştirmek hem de boş kalan vakitlerini değerlendirmek için iğne oyası öğrenip zamanlarını marifetli elleriyle değerlendirirler. Daha sonra yerini kızların ve gelecek çocuklarımızın çeyizlerinden el emeği göz nuru olarak alacaklardır.  

İğne Oyalarının Günümüzde Kullanımı

Günümüzde kullanım alanları oldukça geniş olmasına rağmen tercih edilmesi kişiden kişiye değişmektedir. Eski gelenekleri sürdürmek isteyen kişilerin evlerinde mutlaka iğne oyası en güzel yerde sergilenip yaşatılmaktadır. Bazı kişiler gelir kaynağı olarak bu işlemeleri yapmakta bazı kişiler ise tamamen hobi ve göz zevki olarak yapmaktadır. Sanat denilince en değerlilerin içinde yerini almakta ve tercih edilmektedir.

2019 en çok beğenilen iğne oyası

Çeşitli oya örnekleri örnek grupları mevcut olup şekline göre değişik örnek isimleri verilmektedir. Gerek renkli gerekse sade renklerle göz doldurup el işi olarak evlerimizde yerini almaktadır.

2019 En Çok Beğenilen İğne Oyası Modeli

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.