Kolay Hobiler

Anadoluda Çok Kullanılan İğne Oyası Modeli Yapımı

23 Kasım 2019
Anadoluda Çok Kullanılan İğne Oyası Modeli Yapımı

İğne oyası en çok Anadolu kadınlarının başörtülerini süslemek için kullanılıyor. Anadoluda çok sık kullanılan bir iğne oyasının yapılışı.

İğne oyası modelleri, geçmişten günümüze kadar popülerliğini yitirmemiş olan nakış kültüründe en çok tercih edilen nakış modellerinin başında yer almaktadır. Birbirinden zarif, güzel ve değişik iğne oyaları genç kızların çeyiz sandıklarında her daim baş köşeyi almakta ve böylelikle bu güzel iğne oyası modellerinin kuşaktan kuşağa aktarımı sağlanabilmektedir.

İğne oyası güzel olduğu kadar bir o kadar da emek isteyen bir nakış türüdür. Bu özelliği ile değerine değer ekleyen iğne oyası istenilen kumaşa da işlenebilmektedir. İğne oyası yapımının zorluğu modellerine göre değişebilmektedir.

Birbirinden Farklı Güzellikteki İğne Oyası Modelleri

Anadolu’da iğne oyası modelleri, gelin ve damat bohçaları, yatak odası takımları, havlu kenarları ve tülbent kenarlarının vazgeçilmez süsü halini almıştır. Böylelikle iğne oyaları birbirinden farklı modellerle her yaştan insanın beğenisini kazanmayı başarmıştır.

Zaman geçtikçe bu güzel modeller sadece çeyizlerin aranan dantelleri olmaktan çıkmış, günümüz taleplerine hızlıca ayak uydurarak çeşitli takı modellerini de süslemeye başlamıştır. Artık bu birbirinden renkli, şık ve farklı iğne oyası modellerini kolye uçlarında da görmek mümkündür. Aynı zamanda tamamen kişisel talep ve zevke göre tasarlanan şal ve atkı modellerinin de aranan motifleri arasına girmeyi başarmıştır.

Anadoluda Kullanılan İğne Oyası Yapılışı

Sonuç olarak görülüyor ki, geçmişten bugüne üzerindeki ilgi ve talebi hiç yitirmemiş olan iğne oyaları, günümüz ihtiyaçlarına göre kendini hızlıca revize edebilmeyi ustaca başarabilmekte ve hala en zarif haliyle hayatımızdaki varlığını sürdürmeye devam etmektedir. Zaten hiçbir neslin böyle ustalıkla işlenen bir nakıştan mahrum bırakılmaması yapılabilecek en doğru davranış olur.

Anadoluda Kullanılan İğne Oyası Yapılışı

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.