Kolay Hobiler

Anadoluda Çok Yapılan Tığ İşi Hanımeli Oyası Yapımı

26 Aralık 2019
Anadoluda Çok Yapılan Tığ İşi Hanımeli Oyası Yapımı

Anadolu kadınlarının çok tercih ettiği tığ işi hanım eli oyası yapılışı burada anlatımlı olarak sizinle paylaşılmıştır.

Tığ Oyası Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kullanmak için seçmiş olduğunuz tığın, yuvarlak ve kancalı bir tığ olmasına dikkat etmelisiniz. Seçeceğiniz tığ, tığ oyası ile uyumlu olması gerektiği gibi, iplik kalınlığına uygun bir şekilde seçilmesi gerekmektedir. Kaliteli ve pürüzsüz bir iplik tercih etmek, tığ işinizi daha başarılı sonuçlandıracaktır. Yapılacak ürün her ne ise, yazlık mı kışlık mı buna göre iplik seçilmelidir. Aynı oranlarda ilmek çekmeniz gerekmektedir. Çok sıkı çekilen ilmekler sert bir oya, gevşek çekilenler ise dağınık bir oya oluşmasına sebep olabilmektedir. İlmekleri net çekmeniz kolaylık açısından önemlidir. Temiz ve dikkatli olmak çıkaracağınız modeli doğrudan etkilemektedir.

Tığ Oyası Ütülenir Mi?

Tığ işleri belli bir zahmete girilerek bitirildikten sonra, gerekirse ütüsü de yapılmalıdır. Tığ oyalarının üzerinin düzgün ve hoş görünmesini bekliyorsanız, ütü yapmanız şarttır. Ütü tülbent oyaları, havlu kenarları gibi ürünlerin daha estetik görünmesini sağlamaktadır. Ayrıca biten tığ oyasını ütülemek, çabuk kirlenmesinin de önüne geçilmesine yardımcı olmaktadır.

Tığ İşi Hanımeli Oyası

Tığ Oyası Ütülenirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tülbent oyaları, yazma oyaları ya da havlu kenarı gibi ürünler ütülenirken bazı dikkat edilmesi gereken durumlar vardır. Ütü yapılan yerin aydınlık olması ütü yapan kişi için daha avantajlıdır. Ayrıca oyayı ütülemek için koyduğunuz yerin temiz olması gerekmektedir. Modelin düz mir şekilde ütülenmesi için, koyulan yerin de düz olması gerekmektedir. Gerekirse oyanın altına ütü bezi koyulmalıdır. Ütü sıcaklığı ütü bezinin üzerinde önceden kontrol edilmeli, ortaya çıkacak olumsuz sonuçlar önceden engellenmelidir.

Tığ İşi Hanımeli Oyası

ETİKETLER: ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.