Kolay Hobiler

Anne Elinden Çıkmış Gibi Tığ İşi Oya Modeli Yapılışı

27 Ocak 2020
Anne Elinden Çıkmış Gibi Tığ İşi Oya Modeli Yapılışı

Annelerin ellerinden çıkan oya modellerini aratmayacak tığ işi oya modeli. Bu model ile harika başörtüleri yapıp annelere hediyeler götürebilirsiniz.

Çeyiz Türk kültüründe önemli bir yere sahiptir. Günümüzde çok fazla önemsenmiyor gibi görünse de modern formatlarda varlığını sürdürmektedir. Eskilerin sandıklarına baktığımızda en çok karşılaştıklarımız hiç şüphesiz tığ ile yapılmış oya modelleri olacaktır.  Tığ ile yapılmış danteller, havlu kenarları, oyalı yazmalar, örgü kıyafetler daha birçok çeşit ürünü sıralamak mümkündür. Eski dönemlerde hazır alma imkanı olmadığından kadınlar birçok ihtiyacını örgü yoluyla karşılamışlardır. Bu zaruret de zamanla çeyiz kültürünü beraberinde getirmiştir. Kırsal kesimlerde onca iş yoğunluğunda tığını ve ipini alan genç kızlar sokaklarda toplanır ve oyalarını işlermiş. Buradan da anlaşılacağı gibi örgü kavramının insanları bir araya getirerek doğal bir sosyal ortam oluşturma özelliği vardır.

Anne Elinden Çıkan Tığ İşi Oya Modeli

Geçmişten Bugüne Tığ İşinin Öğrenimi

Yukarıda da üzerinde durduğumuz gibi tığ işi çeyiz kültürünün bir parçasıdır ve kökleri çok eskilere uzanmaktadır. Geçmişten bugüne bu süsleme sanatının kuşaktan kuşağa nasıl aktarıldığı üzerinde duralım. Önceleri bir şekilde deneme yanılma yoluyla ortaya çıkmış bu taktik bir nevi usta çırak düsturuyla kuşaklara aktarılmıştır. Anneler kızlarına, ablalar kız kardeşlerine öğretmişlerdir. Yeni oluşan modelleri herkes birbiriyle paylaşmış bu şekilde de örnek çıkarma kavramı oluşmuştur. Hazırlanmış olan çeyizler düğün zamanlarında özellikle sergilenmiş ve genç kızlar çeyizi görüp yeni örnekler keşfetme fırsatları bulmuşlar. Tığ işleri başlangıçta kişilerin birbirine yardım etmesiyle öğrenilirken günümüzde bu görevi dergiler ve internet üstlenmektedir. Hiç bilmeyen biri dahi gerek anlatımlı tığ işlerini okuyarak gerekse videolu anlatımları izleyerek kolayca öğrenme fırsatı bulabilmektedir.

Anne Elinden Çıkan Tığ İşi Oya Modeli

ETİKETLER: ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.