Kolay Hobiler

Anne Elini Hatırlatır Muhteşem Bir Tığ İşi Oya Modeli

24 Temmuz 2019
Anne Elini Hatırlatır Muhteşem Bir Tığ İşi Oya Modeli

Hangi tığ işi oya modelini, hangi başörtüsünü yaparsak yapalım hiçbiri annemizin yaptığı kadar güzel olamaz.  Bu model anne eli değmiş gibi bir model.

Tığ işi hanımların evde yaptığı hobilerden birisidir. Hanımlar evlerinde oturduğu yerden tığ işi yaparak günlük hayatın stresini atıyor. En çok yapılan tığ işi ise yazma oyasıdır. Tığ işi yapmak sanıldığı kadar kolay değildir. Sabır ve beceri ister. Ama bu tığ işini öğrenemeyeceğiniz anlamına gelmiyor. Siz de internetten anlatımlı oya modellerine bakarak kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Hem kendinize bir uğraş olur, hem farklı yazma oyaları örmüş olursunuz. 

Anne Elini Hatırlatan Tığ Oyası

Çeyizlerin Olmazsa Olmazı Oyalı Yazmalar

Bizim kültürümüzde evden çeyiz çıkarma vardır. Kız evlenene kadar yapmış olduğu el işlerini yanında çeyizi olarak götürür. Türk toplumunda yazmaların ve başörtülerinin yeri oldukça fazladır. Bize de bu gelenek ve görenek geçmişimizden gelmiştir. Anneannelerimiz babaannelerimiz hatta daha da geçmişten gelmektedir. Bir kızın çeyizinde mutlaka oyalı yazma olmalıdır. Anneler ve yakın büyüklerimiz çeyizlik yazmalar örerek çeyizlere koyuyor. Yazmayı günlük hayatta da Anadolu’nun birçok yerinde bayanlar kullanıyor. Bir birinden farklı modelde yazmalar bulmak mümkün. Bazı kadınlar evlerinde bu çeyizlik yazmalardan örüp satarak maddi gelir elde ediyor. Bu sayede ufakta olsa aile bütçesine katkı sağlıyor. Ayrıca tığ işlerinden anlamayan kişiler için de kolaylık oluyor. Onlarda tığ işi yapan kişilerden, gerek kendilerine gerekse yakınlarının çeyizlerine çeyizlik oyalı yazmalardan alıyor. Böylelikle bir kızın çeyizine oyalı yazma girmiş oluyor. Bu şekilde her iki tarafta fayda görmüş oluyor.

Anne Elini Hatırlatan Tığ Oyası

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.