Kolay Hobiler

Babaanne Eli Değdi Çarkıfelek Tığ İşi Oya Modeli

17 Temmuz 2019
Babaanne Eli Değdi Çarkıfelek Tığ İşi Oya Modeli

Babaanne eli değdi tığ işi kalıp gibi çarkıfelek motifli oya modelinin yapılışını merak edenler için kolay anlatım. Tülbent ve yazma kenarlarında kullanmak için yeni model.

Tığ işi olarak tercih edilen ve sıklıkla yapılan birçok model vardır. Bu modellerden birisi de tığ oyaları olur. Aynı zamandayazmalar için ve havlular için mekik oyaları da sıklıkla tercih edilir. Mekik oyaları farklı ve hoş bir görünüm sağlar. Bu nedenle de oldukça yoğun bir şekilde yapılır. Mekik oyası geçmiş günlerden günümüze kadar gelmiş olan bir örgü çeşididir. Mekik örgü çeşidi farklı birçok alanda kullanılmış ve çok beğenilmesi nedeni ile kullanım alanları da genişletilmiştir. Mekik örgü çeşidi kolay bir şekilde de yapılan bir örgü çeşididir. Bu nedenle de sevilmeye ve yapılmaya sürekli olarak devam edilen örgüler arasına girerek günümüze kadar gelmeyi başarmıştır.

Tığ İşlerinin Kullanım Alanları

Tığ örgüsünün birçok farklı kullanım alanı vardır. Yazmalar en fazla kullanılan kullanım alanları arasında yerini alır. Aynı zamanda tülbent kenarlarında da yoğunlukla kullanılır. Örgülerin kenarlarına şıklık katması amacı ile de sıklıkla kullanılır. Havluların kenarlarına, yastık kenarlarına ve yatak örtüsüne de tığ örgü çeşidi tercih edilir. Tığ örgü kullanım alanları arttırılarak takılarda da kullanılmaya başlanır. Şallarda kullanılarak farklı bir hava katılmasına yardımcı olur. Yapılan oda takımlarında farklı aynı zaman da sevilerek kullanılabilecek olan bir hava yatar. Yelek çeşitlerinde de kullanılarak yeni bir moda yaratılır. Kısacası tığ oya çeşidi hemen hemen her yerde kullanılan bir örgü türüdür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.