Kolay Hobiler

Beşi Bir Yerde Tığ İşi Oya Modeli Anlatımlı Yapılışı

23 Ekim 2019
Beşi Bir Yerde Tığ İşi Oya Modeli Anlatımlı Yapılışı

Beşi bir yerde motifleri ile tığ işi oya modeli. Sade renk yazmaların kenarlarında ışık saçıyor.

Tığ işleri yaparak birçok model ortaya çıkarabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken beğendiğiniz ip modellerini tercih etmektir. Renklerin birbirleri ile uyumlu olması, göz alıcı modellerin ortaya çıkması için değerlidir. Gelinlik genç kızlarımız çeyizlerini hazırlama aşamasında çeşitli tığ işleri  yapabilirler. Renk uyumları için kapalı ve açık renkler bir arada olacak şekilde tasarlanabilir. Örneğin kapalı mavi renk ile açık beyaz renklerin bir arada olması yazma kenarları  için uygundur. 
 

Yazma kenarının birinci sırası için toplamda 70 adet zincir cekiyoruz. Zincirlerin sert bir şekilde değil, yumuşak bir şekilde çekilmesi gerekiyor. Bu şekilde ara kısımlara trabzanlar atmak daha kolay bir hal alacaktır. Birinci sırada 3 adet zincir çekilir ve dördüncü zincirde trabzan atılır. 12 adet trabzanlar oluşturarak zincir çekilmeye devam ediliyor. Yazmanın ikinci kenarına geçilir. İkinci kenarında ise aynı şekilde 70 adet zincir çekilir ve 10 adet trabzan yapılır. Figür eklemek için ise hangisi yapılacak ise eklenir. Eğer uğur böceği şekli yapacak iseniz önce halka seklini oluşturun ve 2 adet zincir çekip halkanın içerisine batırın. Bunu 4 defa yaptıktan sonra figürü oluşturmuş olacaksınız. 

Beşi Bir Yerde Tığ İşi Oya Yapılışı

Tığ İşi yapmak birçok yönden kolaydır. Yazma oyaları ile birçok genç kızın hayallerini süsleyebilirsiniz. Yazmanın üçüncü sırasında 60 adet zincir çekiniz ve ikinci sırada olduğu gibi trabzanlar yaparak devam ediniz. Mavi ip ile birinci sıralar çekildikten sonra üzerine beyaz ip ile devam etmeniz şık bir görünüm ortaya çıkaracaktır. Beyaz ip için ise figür oluşturmak için halka oluşturun ve içine 3 adet zincir çekin. En sonunda ise yazmanın dördüncü kenarını da üçüncü sıra aynı şekilde tamamladıktan sonra 3 adet zincir ile oyayı bitirin. 

Beşi Bir Yerde Tığ İşi Oya Yapılışı

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.