Kolay Hobiler

Biraz Çatlak Olanlara Kolay Tığ İşi Oya Modeli Yapımı

27 Temmuz 2019
Biraz Çatlak Olanlara Kolay Tığ İşi Oya Modeli Yapımı

Çatlak oyacılar için ok sorulan bir tığ işi oya modeli anlatımı. Bu anlatım sayesinde oya yapmayı hiç bilmeyenler bile yapabilecekler.

Çok eski çağlardan beridir, Türk topraklarında yaşamış kadınların tülbentler ve yazmalarda birbirinden güzel ve şık tasarımlı oya modelleri bulunuyor. Bu modeller tamamen Türk kadınlarının kendi el beceri ve yaratıcılığı ile meydana geliyordu.  Tarihten günümüze kadar hala varlığını sürdüren ve nesilden nesle gelen tığ işi modelleri sayesinde binlerce ürün el emeği ile yapılıyor. Eğer sizlerde el emeği ile hazırlanmış ürünler kullanmak veya yazma veya tülbentlerinizin kenarına hoş detaylar ve şık dokunuşlar koymak istiyorsanız en güzel yazma oyaları ve modelleri sizlere ilham olabilir. 

 Tığ Oyaları Örmeye Nasıl Başlayabilirim 

 Örgü örmeyi öğrenmek ve el emeği ürünler kullanmak istiyorsanız öncelikle acemiliğinizi üzerinizden atmanız gerekiyor. Bunun için ilk yapmanız gereken kolay oya modelleri arasında beğendiğinizi modeli seçip örmeniz gerekir. Ördükçe ve tığ işlerini nasıl örüleceğini kavradıkça elini pratikleşecek ve acemiliğiniz ortadan kalkacaktır. Bundan sonra beğendiğiniz yazma oyaları içerisinden en şık ve güzel olanlarını seçerek örmeye başlayabilirsiniz ancak örgü örmeye başlarken dikkat etmeniz gereken önemli detayları da göz önünde bulundurmanız şık modeller ortaya çıkarmanız açısından çok önemlidir. İp seçimlerini mutlaka yazmanızın içerisinde bulunan desenlerin renginden olması gerekir. Örneğin; yazmanızda pembe rengi yoğun ise oya modellerinize mutlaka pembe rengi katmanız gerekmektedir. Bu detaylara dikkat etmeniz ve yaratıcılığınızı kullanmanız halinde şık tasarımlı oya örnekleri çıkarmanız daha kolay olacaktır. 

Biraz Çatlak Tığ Oyası

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.