Kolay Hobiler

Böyle Modele Rastlamadınız Yepyeni İğne Oyası Modeli

28 Temmuz 2019
Böyle Modele Rastlamadınız Yepyeni İğne Oyası Modeli

Daha önce hiç rastlamadığınız yepyeni bir iğne oyası modeli. Bu modeli öğrenerek yeni işlerinizde tercih edebilirsiniz.

Örgüye yeni merak salan kişiler öncelikli olarak işe tığ işlerinden başlamalıdırlar. Tığ işleri diğer yöntemler göre daha kolay öğrenilir ve başlangıçta kişinin sıkılıp pes etmesini engelleyebilir.  Bu işlemi öğrenmek ve ortaya güzel ürünler çıkarabilmek içinse bazı taktikleri ve kavramları öğrenmek gerekir. Tığ işinde bilinmesi gereken üç temel kavram bulunmaktadır.  Bu kavramlar: Zincir, trabzan ve sık iğnedir. Tığ oyaları yapmak isteyenler için bu kavramları açıklayıp nasıl uygulandıkları üzerinde durmaya çalışacağız.

İğne İşinin Temel Teknikleri

Zincir:Zincir çekmeye başlamadan önce ilk olarak uygun numaralı bir iğne ve yapılacak örgüye uygun ip hazır edilmelidir. Malzemeler hazır olduktan sonra düğümlü bir daire oluşturulur. İğnenin üzerine ip alınarak dairenin içine batılır ve ip tekrar düğümlenir bu teknikle ortaya çıkan şekillere zincir adı verilir. Hangi modeli yaparsanız yapın iğne işinin ilk aşaması zincirdir. Bütün modeller zincir üzerine inşa edilecektir.

Trabzan: Gerekli uzunlukta zincir çektikten sonra iğne üzerine bir ya da iki kez ip alınır ve son zincir yuvasının içine batılır. İğne üzerindeki ipler tek ya da birkaç seferde çıkarılır. Bu çıkarma işleminin sayısı trabzanın ne ölçüde olacağına göre değişecektir. Bu şekilde oluşan minik direkçiklere trabzan adı verilir.

Yepyeni İğne Oyası Modeli Yapılışı

Sık İğne: Trabzan tekniğini öğrendikten sonra sık iğneyi öğrenmek daha kolay olacaktır. Bu sefer yine uygun boyutta zincir çekildikten sonra iğnenin üzerine ip alınmadan son zincir yuvasına batılıp birleştirilerek geri dönülür. Bu işlem tek seferde yapıldığı için bütün zincirler bu şekilde doldurulur. Zincir üstüne zincir yapılmış gibi bir görüntü oluşur. Bu tekniğe de sık iğne denmektedir. Bu teknikle yapılan oya modelleri çok çeşitli olan modellerdir.

Yepyeni İğne Oyası Modeli Yapılışı

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.