Kolay Hobiler

Bu Model Dudak Uçuklatır İddialı İğne Oyası Modeli

13 Ocak 2020
Bu Model Dudak Uçuklatır İddialı İğne Oyası Modeli

İddialı iğne oyası modeli arayanlar için dudak uçuklatan cinsten modelin anlatımlı yapılışı burada paylaşılmıştır.

İğne oyası eski çağlardan beri süregelen bir el emeği göz nuru elişidir.  İğne ile ipliğin birlikte ortaya çıkardığı bir sanat eseri olarak Anadolu kadınının sevincini, üzüntüsünü, gözyaşını bu motiflere dökerek ilmeklerle düğümleyerek ortaya çıkardığı görülmektedir. 

Tülbent oyaları irili ufaklı çiçeklerin salkım ve sıralar halinde renkli iplerle yapılarak süslenmesidir. Kat kat yapılan çiçeklere bir deyişle üç boyutlu elişi diyebiliriz. 

Çeyizlerin olmazsa olmazı iğne oya çeşitleri havlu kenarları içinde muhteşem oyalara dönüşür. Havluların rengine uyum sağlayacak olan renklerdeki iplerin açıklı koyulu tonlarının kombine edilmesiyle çiçeklerin gerçeğine yakın örnekler, desen ve modeller elde edilir. Çimler ve yapraklarda yeşilin bin bir tonunun kullanılmasıyla vuku bulur. İğne oyası el işlerinin içinde en kıymetlilerinden biridir. Yapımının sabır ve zekâ ile birleşerek düğümler halinde el emeği ve göz nuru ile ufak ufak çiçek ve yapraklara dönüşmesi onun değerini bir kat daha arttırır. Havlu tülbent oyalarının yanı sıra fular, seccade kenarı, oda takımları, bohça kenarları ve hatta gözlük askısı,  bileklik, kolye gibi aksesuarlara da ilham kaynağı olarak çeyiz satış mağazalarında ve hanımlarımızın ellerinde karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca mağazalara vermek için hanımlarımızın evde, ev ekonomisine katkı amacıyla yaptıkları iğne oyaları da mağaza vitrinlerinde yerlerini almaktadır.

Sizde iğne oyası seviyor ve öğrenmek istiyorsanız web siteleri sizin için anlatımlı iğne oyaları programları yayınlayarak hizmet vermektedir. Ayrıca anlatımlı iğne oyaları kitap ve dergilerinden de faydalanarak yeni örnekler de öğrenip, uygulayabilirsiniz.

İddialı İğne Oyası Modeli Yapılışı

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.