Kolay Hobiler

Bu Model Hepsini Sollar Motifli İğne Oyası Modeli

14 Ocak 2020
Bu Model Hepsini Sollar Motifli İğne Oyası Modeli

Tüm modelleri sollayacak motifli iğne oyası modeli. Sizde çiçek motifi ile yapılan bu modeli buradan öğrenebilirsiniz.

İğne Oyası Modelleri

İğne oyası Osmanlı kadınlarının sabırla zekâlarının birleşerek el emeği göz nuruyla işleyerek günümüze kadar gelmesini sağladıkları bir elişi türüdür. Atılan her ilmek düğümüyle birer sanat eseri ortaya çıkar ve gönüllere işlenir.

İğne oyası iğne aracılığı ile ipin çekilerek düğümlenip işlemin aynı şekilde devam ettirilerek örneklere dönüştürülmesi işlemidir. İğne oyası elişinde bir nevi üç boyutlu örneklerin yapılışı demektir.  Çiçeklerin üst üste ilmeklerle yapılarak birbirine tutturulması ya katmerli hale getirilmesidir.  Yaprakların doğadaki yaprak ve yeşilliklere en uygun renklerde yapılarak yazma oyaları yapılması işlemidir.

İğne Oyası Özgündür

İğne oyası modelleri bazen elden ele dolaşarak bazen de kişiye, örtüye özel uyarlanarak düğümlenen çiçeklerin ilmeklerle farklılık göstermesidir. İğne oyası modelleri çeşitlilikleri ile çok zengin bir elişi kültürüne imza atar.

İğne oyası öğrenmek isteyenlerin eş, dost tarafından öğretilmesinin yanı sıra kurslardan ve web sitelerindeki iğne oyası öğreten programlardan ya da anlatımlı iğne oyaları kitapçıklarından destek alarak öğrendikleri görülmektedir.  İğne oyası düğümleri, ufak ve sıkı ilmeklerle yapıldığında daha güzel ve muntazam bir sanat eserine dönüşmektedir.  Kolalayarak sert ve bozulmayan çiçek modelleri elde etmek de mümkündür.

İğne Oyası Anadolu’ya Hastır

İğne oyası başka ülke ve milletlerde bilinmemekle birlikte Anadolu kadınına ananelerinden kalan bir miras, altın bir makas niteliği taşır. Gelinlik kızlarının çeyizlerine ve bohçalarına mutlaka iğne oyası bir şeyler koyarlar. Sizler de iğne oyası öğrenmek ve yeni modellere sahip olmak istiyorsanız web sitelerinden ve kitapçıklardan yardım alabilirsiniz.

Motifli İğne Oyası Modeli Yapılışı 

ETİKETLER: ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.