Kolay Hobiler

Bu Oya Favori Olur Tığ İşi Yan Çiçekler Oyası Yapımı

3 Ocak 2020
Bu Oya Favori Olur Tığ İşi Yan Çiçekler Oyası Yapımı

Favori olacak oyalardan birisi de tığ işi ile yapılan yan çiçekler oyası yapılışı. Mor yazma kenarında çok şık durmuş.

Tığ İşi Oyalar

Tığ işi hanımların eski zamanlardan bu yana süregelen ve her geçen gün modernize edilerek yaptığı bir el işidir. Hanımların ilk öğrendikleri el işi tığ işidir. Ve üretilebilecek her şeyi tığ ve iple el emeği göz nuru ile yaparlar. Renk renk iplerle, ince kalın, sert yumuşak ya da püsküllü, pıtırlı iplerle örülür. Tığ yardımı ile çeşitli model ve desenlerde bir bir ilmeklerle örülerek yapılan tığ işleri, bir terapi görevi de görerek dinlendirir.

Tığ Oyaları Çok Çeşitlidir

Her genç kızın çeyizinde tığ oyaları bulunmaktadır. Tığ ile iplerin örülerek yazma oyaları yapmak oldukça güzel, zevkli bir el işidir. Tığ işleri ile yazmalara şıklık ve zarafet katan hanımların bu ürettikleri el emeği göz nuru elişleri kimi zaman çeyizlik, kimi zaman günlük kullanımda, bazen de ticari amaçla üretilirler.

Tığ İşi Yan Çiçekler Oyası Yapımı

Oyalar ve danteller naylon iple, yünle, pamuklu ya da çok çeşitli iplerle yapılarak herkesin yazmalarını süslemektedir. Yazmaların yanı sıra birçok oya çeşitlerinde de kullanılır. Kumaş kenarları, sehpa örtüleri, yatak odası ve salon takımları yapılabilir. Yün iplerle de birçok tığ işi yapılarak giysilerde örülebilir.

Yazma Oyaları

Tığ ile yapılabilecek yazma oyaları da çok çeşitlilik göstermektedir. Çiçekli oyalar ve dallı, pullu desenler ile yazmalar süslenerek işlenir. Simli ipler ya da metal rengi pul ve rengârenk boncuklu süsleme araçları olarak tuhafı ve internet sitelerindeki alışveriş sitelerinde yerini almaktadır. Sizler de tığ İşleri İle İlgileniyorsanız web sitelerinden destek alıp örnek ve yapım aşamalarını öğrenebilirsiniz.

Tığ İşi Yan Çiçekler Oyası Yapımı

ETİKETLER: ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.