Kolay Hobiler

Bu Şahane Sıralı Tığ İşi Oya Modelini Herkes Çok Soracak

5 Kasım 2019
Bu Şahane Sıralı Tığ İşi Oya Modelini Herkes Çok Soracak

Herkesin çok soracağı şahane tığ işi oya modelini sizde anlatımlı videosu ile öğrenmeye var mısınız?

Kadınlarımızın Göz Nuru Tığ İşi

Tığ İşi daha çok ev hanımlarının ilgilendiği tığ ve iplikle yapılan, birden fazla çeşidi bulunan, zincir ve ilmeklerden meydana gelen bir tür el sanatıdır. Halk arasında tığ işine, Fransızcadan günümüze gelen dantel de denmektedir. Kadınlar boş vakitlerini değerlendirmek, evlenecek yakınlarına çeyiz yapmak veya ev ekonomisine destek olmak gibi çeşitli sebeplerle bu işi yapmaktadır.

Tığ İşi Çeşitleri

Sadece iplik ve tığ kullanılarak çok sayıda tığ işi çeşidi ortaya çıkarılabilmektedir. Bunlara masa örtüsü, fiskos örtüsü, havlu kenarları, sehpa örtüsü, filkete, vitrin örtüleri örnek verilebilir. Her birinin çok çeşitli modelleri vardır. Tığ oyası modelleri dergiler, kitaplar, internet yazıları ve tv programlarında mevcuttur. Günümüzde Android telefonu olmayan neredeyse kalmadı. Arama çubuğuna sadece iki kelimesinin dahi yazılması karşınıza binlerce yazı, görsel ve video çıkaracaktır. Televizyonda gündüz kuşağı yayınlarında özellikle el işi konularıyla ilgili sürekli yayınlar mevcuttur. Ayrıca halk eğitim merkezlerinde zaman zaman el işi kursları açılmaktadır. Buralardan da faydalanılabilir. Böyle ortamlarda herkes birbiriyle elindeki örnek modellerini paylaşır ve model çeşidiniz bu sayede artacaktır.

Şahane Sıralı Tığ İşi Oya Modeli Yapılışı

Tığ İşinin Ekonomideki Yeri

Kadınlarımız tığ işinde ustalaştıktan sonra el emeğini fırsata çevirebilir; yani satışa sunabilir. Böylelikle kendi gelirini elde eder. Yaptığı işten zevk alırken bir yandan da para kazanmaya başlar. El işi ürünleri ilmek ilmek işlenir, gözü yorar, zaman harcanır; yani büyük bir sabır ve emek vardır işin içinde. Bunlar tanıdık vasıtasıyla ya da bu tarz ürünleri satan mağazalarda satışa sunulabilir. Türk toplumunda el emeğine değer fazla olduğu gibi, el işi ürünleri yabancıların da ilgi odağıdır. Ürünlerin yapımında harcanan iplik miktarına, tercih edilen modelin zorluğuna ve kullanılan iplik kalitesine göre fiyatlar çeşitlilik göstermektedir.

Şahane Sıralı Tığ İşi Oya Modeli Yapılışı

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.