Kolay Hobiler

Bu Tığ İşi Oya Modelinde Herşey Beşli Fıstık Oyası Yapımı

29 Eylül 2019
Bu Tığ İşi Oya Modelinde Herşey Beşli Fıstık Oyası Yapımı

Tığ işi ile yapılan fıstık oyasına ap ayrı bir hava katılmış. Yapılışında her şey beşli olan tığ oyasını buradan öğrenebilirsiniz.

Tığ İşleri  

Eskiden günümüze kadar birçok kadının yapmaktan keyif aldığı el işlerinden biri de tığ işlerdir. Tığ işleri diğer örgü işlerine nazaran yapımı daha kolay bir el işi sanatıdır. Sadece biraz üzerinde çalışmak, birazda  el yatkınlığı tığ işi örnekler çıkarmanız da çok etkili olmaktadır. Kadınların değişik modeller çıkartıp yaptığı tığ işleri artık günümüzde çevremizde bulunan birçok aksesuarlarda bile yerini almaktadır. Tığ işinden, günlük kullanım için yapılan   çantalar, şapkalar, elbiseler bunlara en iyi örneklerdir. Tığ işi yaparak kadınlar artık ev ekonomisine de katkı sağlamaktadır.  

Beşli Fıstık Oyası Yapımı

 Tığ İşi ile Yapılan Örgü Modelleri

Tığ oyaları denilince aklımıza gelen ilk şey yazma oyaları. Yazma oyaları çeşitli renkte kalın tığ iplikleriyle birçok farklı modelde yapılmaktadır. Çeyiz sandıklarının vazgeçilmezi olan yazma oyaları her daim tercih edilmektedir.    Havlu kenarları tığ işi ile yapılan diğer bir gruptur. Havlu kenarları modelleri yaparken istediğiniz renkte ip seçebilir dilerseniz model içerisinde boncukta kullanabilirsiniz. Havlu kenarları yapımında zincir atılır sonrasında ise halkalar oluşturulur. Tığ elimizde sıkı bir şekilde tutulmalı, ip gergin bir şekilde olmalıdır. Böylelikle yapmak istediğimiz model daha güzel oluşmaktadır.   Tığ ile yapılan diğer ürün çeşidi ise kadın yelekleridir. Saç modeli, burgu modeli, fıstık modeli gibi birden fazla örnek oluşturulabilir.  Özellikle  yazlık yelekler  çok tercih edilmektedir. Hem şık bir görünüm vermekte, hem de kendi el emeğimiz olduğu için daha değerli olmaktadır.  

Beşli Fıstık Oyası Yapımı

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.