Kolay Hobiler

Bu Tığ İşi Oya Modelini Yapmak İçin Sabırsızlanacaksınız

3 Eylül 2019
Bu Tığ İşi Oya Modelini Yapmak İçin Sabırsızlanacaksınız

Gördüğünüz zaman yapmak için sabırsızlanacağınız tığ işi oya modeli. Yan yelpaze diye adlandırılan modelin yazmanın kenarına işlenişi.

Tığ İşinin Kültürümüzdeki Yeri 

 Eskilerde kadınlar ne zaman bir araya gelse günlerde, komşu oturmalarında sohbet konularından biri model almak, model vermek olurdu. Çok değerli sohbetler eşliğinde herkesin elinde el işi olur, hatta bazı örnekleri bunu kimseye vermeyeceğim esprileri yapılırdı. Genelde ev kadınları boş vakitlerinin büyük çoğunluğunu el işi yaparak geçirirler bazıları yaptıkları el işini paraya çevirirdi. Okul çağında kız çocuklarının eline tığ verip kolay tığ oyası modelleri ile öğretmeye başlanır daha o yaşta çocuklara üretmenin önemi ve sevinci aşılanırdı. Tığ oyaları yapımı önemini yitiriyor. Günümüzde tığ işi yapımı oldukça azalmış durumdadır. Zamanımız gençleri tığ işi hakkında bilgi sahibi olmamakta ve hatta çok   gereksiz görmekte. Alışkanlık edinmiş boş vakti de olan eskilerimiz yeni teknoloji ile birlikte bu kültürü sürdürmeye ve boş vakitlerini değerlendirmeye devam eder. 

Tığ Oyası Yan Yelpaze Yapımı

İnternette Yer Alan Tığ Oyası Modelleri

İnternetten anlatımlı oya modelleri, alıp kimseden model aramaya ihtiyaç duymadan istediği modeli çıkarabiliyor. Tığ oyası yapan ya da yapmak isteyen herkes   internetten faydalanabiliyor. Tığ işi üretmiş olmanın mutluluğunu yaşatır. Gördüğünüz bir modeli bu havlu kenarı modeli de olabilir   bakarak çıkarabilmenin sonrasında o modeli hevesle üretip bitirmenin, sonrasında üretip bitirmiş olduğunuz işin tamamlanmış haline bakıp bunu ben yaptım diyebilmenin hazzını yaşatır tığ işi. Üretmiş olmanın mutluluğunu yaşar sohbetlerinize tat katar hem de stres atarsınız tığ iş yaparak. Aslında unutulmaması yaşatılması gereken önemli ve kıymetli bir kültürümüzdür tığ işi yapımı. Keşke eskiler gibi şimdi de çocuklarımız bir araya geldiklerinde telefondan son moda kıyafetlerden lüks mekanlardan değil de çıkarabilecekleri modellerden konuşsalardı.  

Tığ Oyası Yan Yelpaze Yapımı

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.