Kolay Hobiler

Bunu Yapmasam Ayıp Olurdu Tığ İşi Oya Modeli

20 Eylül 2019
Bunu Yapmasam Ayıp Olurdu Tığ İşi Oya Modeli

Bunu yapmasam cidden ayıp olurdu. Tığ İşi oya modelleri arasında en sevdiğim modeli yaptım. Sizde yapabilin diye detaylı bir şekilde anlattım.

Tığ ile nasıl örgü örülür?

Tığ ipliği ile bir şeyler örmenin en önemli püf noktası, ilinize uygun tığı bulunabilmektir. Elinize uygun bir tığ bulduğunuz takdirde yapabileceklerinizin sınırı yoktur. Düz örgü tekniği yine tığ ile de yapabileceğiniz bir tekniktir. Her zaman aynı teknikleri kullanmaktan sıkılıyorsanız, tığ işleri modellerini içeren internet videolarını inceleyerek daha fazla model ortaya çıkarabilirsiniz.

Tığ işleriyle ilgili bilinmesi gerekenler

Tığ ile ilmek oluşturmak istiyorsanız öncelikle düğümlü halka oluşturmanız gerekmektedir. En güzel tülbent oyaları bile düğüm teknikleri ile kolayca yapılabilmektedir. Tıpkı şiş örgüsü de olduğu gibi tığ örgüsünde de biraz el becerisine ihtiyacınız vardır. Parmağınıza doladığınız ipin gergin durması, modelinizin ne kadar güzel çıkacağını etkilemektedir. Tığ isinde trabzan tekniğini uygulamak istiyorsanız zincir oluşturmanız gerekmektedir. İstediğiniz boydaki zincire ulaştıktan sonra ipi zincir yapıp, yoga geçirerek son yuvayı batırmanız gerekmektedir. Daha sonra tığ geri çekilir ve iplik dolanarak çıkarılır. Tığda oluşan üç halkandan sonra, ipte iki halka kalana kadar iplik halkanın içerisinden geçilir. Son işlemde ise, iki halkanın içinden tığı geçirip sonucunda trabzan elde edebilirsiniz. Yazılı anlatımları anlamadığınız takdirde, internette yayınlanmış videolardan ya da bu işleri bilen büyüklerinizden yardım alabilirsiniz.

Tığ işinde sık iğne yapmak ne anlama gelir?

Tığ örgüsünde diğer önemli noktalardan biride sık iğne oluşturmanızdır. Trabzanı yapan birisi, sık iğne yaparken çok fazla zorlanmamaktadır. Sık iğne tekniğini öğrendiğiniz takdirde, çok başarılı havlu kenarları yapabilir ve bunlardan gelir elde edebileceğiniz gibi evinizde de kullanabilirsiniz. Tıpkı trabzandaki gibi zincir oluşturun. İpi dolamadan tığı son yuvaya batırın ve yuvadan ipi çıkartırken ipliği tığa dolayarak bir ilmek çekiniz. İki iplikten çekilen iplik, sık iğne tekniğini oluşturmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.