Kolay Hobiler

Çabuk Yapılan Kafes Üstünde Çiçekler Tığ işi Oya Modeli

24 Eylül 2019
Çabuk Yapılan Kafes Üstünde Çiçekler Tığ işi Oya Modeli

Çabuk yapılabilen kafes üstünde çiçekler tığ işi oya modelini siz de çok beğeneceksiniz. Kendi zevkinize göre iplik renklerini seçip farklı bir görüntü oluşturmak sizin elinizde. Eğer hazırsanız hadi hemen yapmaya başlayalım.

Tığ oyası modelleri

Oyalar, 70’li yıllardan bugüne sevilen el emeği olması sebebiyle, büyük bir ilgi ve merakla yapılmaktadır. Oya her yaştan bayana hitap edebilmektedir. Kolay teknikleri kullanarak siz de en güzel oya modellerini yapabilir, yazma oyaları ya da tülbent oyalarına imzanızı atabilirsiniz. Kol kola oyası birçok genç kızın bildiği ve çeyizlerinde rastlandığı bir oya örneğidir.

Kol kola tığ oyası nasıl yapılır?

Birbirine kenetlenmiş kollar ile oluşturulan bu oya tekniği, farklı renk ve tek renk seçenekleriyle yapılabilmektedir. İki sıradan oluşan bu oyanın ilkini farklı renk, ikincisi farklı renk şeklinde yapabilirsiniz. İlk sırada altı zincir çekilir ve iki tığ batırmadan üçüncüye atlanır ve zincir kapatılır. Aynı tığ batırılarak yan yan olacak şekilde, döner tane üçlü trabzan yapılır. Bundan itibaren yedi zincir çekilir oyanın tersi çevrilir, dört trabzandan birincisi kapatılır.  Bu şekilde devam eden model, en son aşamada kol kola tığ oyası ortaya çıkmaktadır.

En kolay tığ oyası modelleri

Balıklı, halkalı, çiçekli, motifli gibi oya modelleri, en beğenilen modeller arasında olup en kolay yapılanları arasındadır. Oya modellerini çok beğeniyor ancak yapacak vakit bulamıyorsanız, bunları başkasına da yaptırabilirsiniz. Ancak bilinen bir kanı vardır ki, kişinin kendi yapmaya çalıştığı el emeği daha kıymetli olmaktadır. Oya örme tekniklerini öğrenebilir ve zamanla zor gibi gördüğünüz oya modellerini de yapabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.