Kolay Hobiler

Çatalla Fiyonklu İğne Oyası Modeli Yapılışı Sende Öğren

25 Ağustos 2019
Çatalla Fiyonklu İğne Oyası Modeli Yapılışı Sende Öğren

Bu iğne oyası modeli çatalla yapılan badem motifli fiyonk oyası. Çatal kullanılarak yapılan badem motiflerinin üzerine fiyonklar işlenmiş.

İğne Oyalarının Kadınlar Arasındaki Yeri

Kadınlar bir araya geldiklerinde ya da evlerinde otururken çeşitli el işleri ile ilgilenirler. Bu el işlerinden birisi de iğne oyası modelleridir. Yapımı ilk etapta zor olan el işlerinden biri olsa da bir süre pratik yaptıktan sonra çok kolay bir şekilde istediğiniz modeli kavrıyorsunuz. İğne oyalarında bazen boncuklar da kullanılabiliyor. Bu boncukların etrafı kırmızı iplerle kaplanıyor ve kiraz şeklinde desenler ortaya çıkarılıyor. İğne oyalarında bu detaylar zamanla öğrenilebilen ve ortaya çok güzel modeller çıkarılan detaylardır. Bu detaylar öğrenildikten sonra çok rahat bir şekilde her modeli işleyebilir ve dilediğiniz yazmanın kenarına uygulayabilirsiniz. 

Çatalla Fiyonklu İğne Oyası Modeli

İğne Oyalarında Geniş Model Skalası

Model olarak iğne oyaları çok fazla alternatif sunuyor. Çiçek desenliler genelde en çok tercih edilen modellerdir. Bu modelleri yapabilmek için önce yazmanın kenarına ince, yeşil ipten çimen adı verilen ince oya uygulaması yapılması gerekiyor. Daha sonra istenilen renklerde çiçekler tek tek bu yeşil çimen üzerine işleniyor. Renkler ne kadar canlı olursa oyaların da dikkat çekme oranı o kadar fazla olacaktır. Ancak burada en önemli konu renklerin yazmanın içerisinde bulunan renklerden seçilmesidir. Renk olarak uyumlu ipler tercih edildiğinde ortaya çıkan oyalar daha göz alıcı bir görünüm sunuyor. Oldukça eğlendirici olan bu el işlerini birçok kadın yapabilir ve hatta anlatımlı örnekleri deneyerek yeni iğne oyası modelleri yapabilir. 

Çatalla Fiyonklu İğne Oyası Modeli

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.