Kolay Hobiler

Çiğdem Gibi Harika Bir Sarı ile Tığ İşi Oya Modeli

18 Mart 2020
Çiğdem Gibi Harika Bir Sarı ile Tığ İşi Oya Modeli

Sarının en tatlı halini tığ işi oya modeli ile göreceksiniz. Çiğdemler misali ismi ile yayınlanmış olan oya modelinin yapılışı yazımızda.

Tülbent kelimesi dilimize Farsçadan geçmiştir. Pamuktan yapılmış ince, narin ve seyrek dokunmuş olan hafif beze verilen addır tülbent. Başörtüsü görevi görür. Günümüzde şık ve güzel duran tülbentler özellikle yaz aylarında hafif ve ince olmalarından dolayı tercih edilme oranları yüksektir. Anadolu’da giyenin güzelliğine güzellik katan tülbentler orta Anadolu, Güneydoğu ve Doğu Anadolu’da pek çok bayan tarafından giyilmektedir. Bazı araştırmalar tülbentlerin baş ağrısını dindirmek için kullanıldığını göstermektedir. Baş ağrısı olanlar başlarını örter başlarına sararlar böylece baş ağrısı zaman içinde geçmeye başlar.

Tığ İşleri İle Yapılan Muazzam El İşleri

Şal ise günümüzde omuz kapatmak için kullanılmaktadır. Sade ve tek giyilen bir giysi türüdür. Omzun üstüne atılır şekil verilmesine belli tarzda olmasına gerek yoktur. Çünkü amaç omuzları kapatmaktır. O yüzden salaş olarak giyilir. Rahat bir giysidir. Giyeni yormaz. Yüze renk getirir. Yüzü ön plana çıkartır. Şal başörtüsü olarak kullanılabilir. Rahat ve estetik duruşuyla size renk katar. Günümüzde en çok kare şeklinde olan ve dikdörtgen biçimindeki türleri tercih edilmektedir. Koyu renkler insan yüzünü daha belirgin göstermektedir.

Çiğdemler Misali Tığ Oyası Modeli

Yazma denince akla Anadolu gelir. Çünkü Anadolu’yu tarif etmekte bazen Anadolu kültürünü taşıyan yazmalar kullanılır. Yazma başörtüsü, bohça veya yemeni yapmak için kullanılan dikdörtgen veya kare biçimdeki bez parçasıdır. Yazmalar üzerine boya, fırça ya da tahta kalıplar yardımıyla desenler çizilen bez parçalarıdır. Hafif ve serin tuttuğu için özellikle yaz aylarında çokça tercih edilmektedirler.

Çiğdemler Misali Tığ Oyası ModeliZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.