Kolay Hobiler

Çok Farklı Tığ İşi Oya Modeli Herkes İlk Defa Görecek

5 Ekim 2019
Çok Farklı Tığ İşi Oya Modeli Herkes İlk Defa Görecek

Herkesin ilk defa göreceği çok farklı tığ işi oya modelini buradan öğrenebilirsiniz. Yazmalarınız için farklı bir örnek.

Tığ İşi İle Keyifli Anlar

Metal ucu çengelli bir alet olan tığ ve bir iplik yardımı ile yapılan el işi türüdür. Eskilerde yapımı daha fazla olmasına rağmen şimdilerle insanlar hele de genç kızlar farklı hobiler edindiği için maalesef çok fazla yapılmıyor. Oysaki eskiden daha ilkokula giden kız çocuklarına öğretilir ve kızlar o yaşlarda tığ işlerini öğrenip yapmaya başlardı. Tığ işi ile yapılan işler çok fazladır; el bezi, kırlent, dantel, oya, havlu kenarları kalın tığ ile yapılan buluz ve yelekler hatta çantalar yapılabiliyor.

Çok Farklı Tığ İşi Oya Modeli Yapılışı

Tığ İşi İle Evlerde Şık Tasarımlar

Evlerin hemen her yerinde kullanılabilen tığ işleri sıcaklık ve zarafet katar kullanıldığı alanlara ve evlerin en güzel yerlerinde sergilenir. Sevilenlere hediye edilir ve halen genç kızların çeyizlerini süsler. Mutfakta salonda yatak odasında her yerde kullanılabilir. Hatta eskiden perde yatak örtüsü yapanlar bile olurdu. Yapımı aylarca sürse de üşenmez kadınlar bütün boş vakitlerini el işi yaparak değerlendirirdi. Yazma oyaları renk renkyapılırütülenir katlanır sandıklara kaldırılırdı.

Sohbet Arası Tığ İşi

Cep telefonları yokken televizyonda kanal seçeneği bu kadar fazla değilken ev kadınlarının genelinin tek aktivitesi tığ işi yapmaktı. Bazen günlerde toplanır sohbet ederek el işleri yapılır bazen kapı önlerinde oturulup çeşit çeşit tığ işleri yapılırdı. Giderek azalan tığ işi yapımı yeniçağ gençleri tarafından hiç bilinmiyor belki de. 

Çok Farklı Tığ İşi Oya Modeli Yapılışı

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.