Kolay Hobiler

Çok Farklı Tığ İşi Tren Oyası Hiç Bir Yerde Görmediğiniz

29 Eylül 2019
Çok Farklı Tığ İşi Tren Oyası Hiç Bir Yerde Görmediğiniz

Çok farklı görünen tığ işi oya modelini muhtemelen hiç bir yerde görmediniz. Anlatımlı videosuna buradan ulaşabilirsiniz.

Tığ işi; yıllardır süre gelen geleneklerimizdendir. Özellikle büyüklerimizin gece gündüz, bıkmadan, usanmadan yaptıkları tığ işi örgü modelleri saygıya değer. Çocuklar için yapılan atkı, bere, eldiven, yelek, patik gibi örnekleri olan tığ işi, bir o kadar da kolay ve basittir. Kalın ip ve tığ ile yapılan el işi sanatıdır. Ayrıca; hırka, kaşkol da yaparak sevdiklerinize hediye edebilirsiniz.

 Tığ oyası modelleri, Kadınların daha çok ek kazanç elde etmek için yaptıkları bir uğraştır. Hem zevkli, hem de eğlenceli olan tığ oyaları ile havlu kenarları, yazma oyasıda yapabilirsiniz. Günümüz de yaygın olan ve örf, adetlerimizden olan yeni gelin çeyizlerinde de tığ oyası, tığ işi örgü modellerine rastlamak mümkün.           

Yazma kenarları, tığ ya da iğne dediğimiz yazma oyaları da kadınların el becerilerini konuşturduğu bir sanattır. Yazmaların kenarlarına farklı şekillerde yapılan oyalar, biraz zor olsa da sonucu muhteşem oluyor. Renkli ipler kullanılır ve çilek, çiçek, kelebek gibi birçok çeşit yazma kenarı yapabilirsiniz. İnternette birçok örneği ve videoları mevcuttur. 

Tığ İşi Tren Oyası Yapılışı

Tığ oyaları; hobi olarak bile yapabileceğiniz bir uğraştır. Yeni başlayanlar için daha kolay olan tığ oyaları, öğrenilmesi en kolay el işidir. Birbirinden güzel ve çeşit çeşit yapacağınız oyaları hem hediye edebilir, hem de işi ticarete dökebilirsiniz. Eğer sizde tığ oyaları, yazma kenarları yapmak istiyorsanız hemen ip ve tığ alarak işe başlayabilirsiniz. Ayrıca ücretsiz kurslara katılıp işi daha da ustalarından öğrenebilirsiniz.

Tığ İşi Tren Oyası Yapılışı

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.