Kolay Hobiler

Çok Merak Edilen Elti Çatlatan Tığ İşi Oya Modeli Yapılışı

8 Ocak 2020
Çok Merak Edilen Elti Çatlatan Tığ İşi Oya Modeli Yapılışı

Tığ işi yapacak olanlar için süper bir model olan ve çok merak edilen elti çatlatan oya modelini buradan öğrenebilirsiniz.

Her Biri Sanat Eseri Tığ İşleri 

Tığ oyaları günümüze gelene kadar birçok farklı değişikliğe uğramış ve oldukça fazla model seçeneğine sahip olmuştur. İlk çıktığı dönemlerde sadece ile boncuk dizilerek bunlar yazma kenarlarına işleniyor ve tığ oyası olarak kullanılıyordu. Sadece üç malzemenin kullanımı ilk dönemlerde bile o dönem kadınlarının en beğendiği örgüler arasındaydı. Zamanla üretkenlik arttı ve boncuğun yani sıra birçok model ortaya çıkarılmaya başlandı. Zamanın ilerlemesi ile tığ üzerinden zincir çekmek, ilmek yapmak, dolgu yapmak, örümcek oluşturmak gibi farklı oya teknikleri doğdu ve bunların bir araya getirilmesi ile motif ve tığ oyası modelleri meydana geldi.

Elti Çatlatan Tığ İşi Oya Modeli Yapılışı

Kadınlara Ait Bir Meslek 

 Hanımların oldukça ilgi gösterdiği alan o günden itibaren sadece kadınların yol vermesi ile gelişti ve bugünlere geldi. Bu öğrenilen yeni motifleri kullanmak içinse birçok farklı obje ve nesne tercih edildi. Zamanla danteller ve havlu kenarı modelleri evlerde birçok yeri kaplamaya başladı ve koltukların üzerine kadar her yere dantel örülmeye başlandı. Çok yakın bir zamana kadar ise evlerde hemen hemen her şeyin üzerinde örgü bir iş görmek mümkündü. Günümüzde modern hayata geçiş ile örgü ve oyalar çok sık olarak tercih edilmese de yine de geleneği sürdürmek isteyen birçok kadın hala örgü ve tığ işinden vazgeçmiyor. Evlerinde zevkle sergiledikleri tığ oyası modelleri her daim el üstünde tuttukları eşyalar arasında yer alıyor. 

Elti Çatlatan Tığ İşi Oya Modeli Yapılışı

ETİKETLER: ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.