Kolay Hobiler

Çok Sevilen Müthiş Bir İğne Oyası Modeli Yapılışı

8 Kasım 2019
Çok Sevilen Müthiş Bir İğne Oyası Modeli Yapılışı

Çok sevilen ve kadınların gördükleri zaman yapmaya doyamadıkları iğne oyası modeli yapılışı.

İğne Oyası Tekniği

Sanat, insanoğlunun en eski çağlardan beri hayatını ve hayal gücünü aktarmak için kullandığı estetik bir yöntemdir. Nesnelerin veya olayların hayal gücü ile yoğrulması sonucu ortaya çıkan eserler, farklı yöntemlerle beğenilere sunulmaktadır. El sanatları denildiğinde ise, akla ilk gelen nesneler; iğne ve iplik olup, kültürümüzde bunun örnekleri sıklıkla görülür. İpliklerin çoğu zaman şiş ile, kimi zaman ise, bir iğne aracılığıyla simetrik düğümler atılarak çeşitli örgü örnekleri ortaya çıkarılmaktadır. Bu işlemler, belirli sayıda ve belirli açılarda tekrarlandığında, geometrik desenler veya hayvan figürleri oluşturulmakta ve çok güzel örneklerle çeşitleri arttırılabilmektedir. El sanatı ile uğraşan kişiye geniş bir üretim alanı sağlayan bu işler içerisinde en zarif olanlardan biri de, hiç kuşkusuz iğne oyası olmaktadır.

Motiflerle Gelen Güzellik

İğne oyaları, kültürümüzde en çok yeri bulunan el sanatı örneklerinden biridir. Temel mantığı, bir iğne yardımı ile düğüm veya ilmiklerin bir araya getirilmesine dayanır. Bu işlemler, düğümlerin belirli bir sıklıkla üst üste eklenmesini içerir.

İğne oyası modelleri, gerek kullanılan tekniğin gerekse bizzat oyayı yapan kişinin hayal gücü ve yeteneklerine bağlı olarak çeşitlendirilmektedir. Genellikle çeyizlerde yer alan bu eserler, bazen havlu kenarlarında, bazen masa örtüsü kenarında veya yastık kenarında oldukça hoş bir görünüme sahiptir. Tarihi oldukça eski olan ve kültürümüze özgü olan bu el sanatı, yurt genelinde oldukça yaygındır.

Çok Sevilen İğne Oyası Modeli Yapılışı

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.