Kolay Hobiler

Daha Önce Hiç Böyle Güzel İğne Oyası Modeli Görmediniz

18 Eylül 2019
Daha Önce Hiç Böyle Güzel İğne Oyası Modeli Görmediniz

Bir çok kişi daha önce hiç böyle güzel iğne oyası modeli görmedi. Çiçek motifinin aralarına eklenen boncuklar harika görünüm sağlamış.

Zarif Modelleri ile İğne Oyaları

İğne oyası modelleri, en zarif el sanatları arasındadır. Evlerde en şık köşeleri süsleyen, geleneksel sanatlarımız arasındadır. İğne oyalarında ince ve estetik modeller göze çarpmaktadır.

İğne oyası yapılışları, sanıldığı kadar da zor değildir. Tek gerekli olan biraz sabır ve emek olacaktır. Pek çok alanda kullanım yeri bulunmaktadır. Yazmalar, havlular başta olmak üzere, ev dekorasyonunda da sıkça görülmektedir. İğne oyalarında birbirinden şık modeller yer alır. Geleneksel el sanatları içerisinde, hemen her yörede yapılmaktadır. Büyüklerden öğrenilen bu el sanatı, genç nesillere de aktarılmaktadır. İğne oyalarını yapmak, son derece zevkli ve kolaydır. Bu şekilde, çok farklı kişisel süs eşyası da yapılmaktadır. Kolye sapları, gözlük ipleri ve birçok otantik takı tasarımında kullanılır.

Çiçekli Boncuklu İğne Oyası Modeli

İğne Oyasının Genç Nesillere Aktarılması

Yazma oyaları, iğne oyalarında en yaratıcı modellerin sunulduğu yerlerdir. Geçmişten geleceğe aktarılması gereken Türk El Sanatları içerisindedir. Bu el sanatı, genellikle aile büyüklerinden öğrenilerek, nesilden nesle aktarılmaktadır. Bu konuda, son dönemlerde artan bir bilinç oluşmaktadır. Konuyla ilgili çok sayıda kurs ve eğitim programları düzenlenmektedir. Sergi ve kermeslerde de bu el sanatlarının çok farklı alanlarda kullanıldığı görülmektedir. Kazak ve hırka yakalarında, masa örtülerinde, zevkli modellerini görmek mümkündür. İğne oyalarında öne çıkan en önemli özellik, yapan kişinin iç dünyasını da yansıtmasıdır. Boş zamanları değerlendirmenin en keyifli yollarından biri de iğne oyası ile yapılacak uğraşlardır.

Çiçekli Boncuklu İğne Oyası Modeli

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.