Kolay Hobiler

Damadın Kız Kardeşi Tığ İşi Oya Modeli Yapılışı

27 Temmuz 2019
Damadın Kız Kardeşi Tığ İşi Oya Modeli Yapılışı

Damadın kız kardeşi tığ işi oya modeli yapılışı. Düğünlerde damatların kız kardeşine yakışacak tığ işi oya modelini anlatarak sizin için yaptım.

Anadolu kadının zevkleri ve kabiliyetleri tartışılmazdır. Kendi el becerisini ve hayal dünyasını kullanarak ürettiği örgüler onların hayatından önemli bir yer sahiptir. Havlularından tutunda yastık yüzlerin kadar bütün eşyalarının kenarları hatta danteller ile süslerlerdi. Gelinlik kızlarını çeyiz sandıklarını yazma oyaları el örgüsü şallar oda takımları, patikler, bebek yelekleri vs. ürünler ile doldururlardır. Özellikle süslemek ve yazmaya şık bir ayrıntı olması maksadı ile yapılan oya örnekleri dayanıklı ve sağlam yapısı ile senelerce aynı şıklıkta kullanım imkânı sunuyordu. Türk toplumunda hemen her genç kızın çeyiz sandığında olması gereken bu ürünler nesilden nesle farklı modeller ile kendini güncelleyerek, el işi sanatının bir parçası olarak modern çağımıza gelmeyi başarmıştır. 

 Tığ Oyası Modelleri İle Şık Yazmalar

Tığ işi tekniği içerisinde en çok sevilen ve yapılan örgü modellerinden bir tanesi de yazma oyaları olmaktadır. Geniş model yelpazesine sahip olan yazma oyaların şık ayrıntılar ve estetik yapısı ile kadınların beğenisini kazanmıştır. Yapılış tekniği de çok basit olan bu örnekleri her yerde kolaylıkla bulabileceğiniz ipe dantel ipleri ile yapılmaktadır tığ oyaları olarak da isimlendirilen bu örnekler günümüzde çok özel bir konuma sahip olup, binlerce ev hanımını becerisi ve hayal dünyası ile şekilde şekle girerek hazırlanıyor. Örgü örmeyi bilmeyenleri bile bu işi yapmaya teşvik eden oya modelleri için internet üzerinden araştırmalar yaparak en yeni modellere erişim sağlayabilir en güzel örnekleri örerek, yeteneğinizi gözler önüne serebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.