Kolay Hobiler

Delikli Sütunlar Örgü Yazlık Şal ve Bluz Modeli Yapılışı

5 Temmuz 2019
Delikli Sütunlar Örgü Yazlık Şal ve Bluz Modeli Yapılışı

Delikli sütunlar örgü modeli ile yazlık şallar ve bluzlar örebilirsiniz. Hava alması nedeniyle çok tercih edilen bir örnektir.

Örgüler, çok eski çağlara dayandığı ve V.-VI. Yüzyıllarda insanların şiş ile yün örmeyi öğrendikleri biliniyor ve günümüzde hala modası geçmeyen ve modernize edilerek hayatımızda yer alan bir çeşit kumaş diyebiliriz.

Örgü modeller ve örnekler birleştirilerek ortaya muazzam bir desen çıkarılmaktadır. Bu örneklere ilmeklerin alınış ve örülüş biçimlerine bakılarak isimler verilmiştir. Bunlara örnekler verecek olursak, baklava, balıksırtı, bal peteği, yaprak, pirinç, koza, kirpik, Selanik, lastik, haroşa, saç örgüsü gibi daha sayabileceğimiz birçok çeşidi bulunmaktadır. Örgü işlerinin kullanıldığı birçok alan bulunmaktadır. Özellikle örgü örmek, kışı anımsatsa da, her mevsim kullanılabilecek modelde giysiler ve örtüler örülebilir. Battaniyeler, diz üstü örtüleri, yatak örtüleri, pançolar, hırka, kazak, yelek, süveter ve daha nice giysiler bunlara örnektir.

Yazlık Ve Kışlık Örgü Modelleri

Yazlık örgüler ise yaza uygun, terletmeyen iplerin seçimi ile örülerek kullanılabilir. Şal modelleri yapılabilir. Renk renk, üçgen, dikdörtgen, file örgü, saç örgü, düz örgü gibi örneklerle püsküllü, püskülsüz, pullu, payetli birçok modelde örgü işleri yapılabilir.

Delikli Sütunlar Örgü Modeli

Örme işlerinin, tarihler boyu insanların örtünme ihtiyaçları yanında, estetik ihtiyaçlara da cevap verdiği ve kültürlerin de bir parçası haline geldiği görülmektedir. Örüldükten sonra ise farklı bir işleme gerek kalmaz ve hemen giyilebilen bir ürün olarak, dokumasına göre kişisel bir tarafı da vardır. Her kültüre göre farklı isimleri bulunan farklı motifler kullanılarak örgü işleri yapılmaktadır.

Delikli Sütunlar Örgü Modeli Yapılışı

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.