Kolay Hobiler

Dikkat Bu Tığ İşi Çeyizlik Gelin Oyasına Bayılacaksınız

11 Eylül 2019
Dikkat Bu Tığ İşi Çeyizlik Gelin Oyasına Bayılacaksınız

Tığ işi çeyizlikler yapanlar için harika bir gelin oyası modeli. Bayılacağınız bu oya modelini neden hemen öğrenmiyorsunuz?

Bir hobi olan Tığ İşleri

Tığ oyaları kadınların en büyük hobileri arasında yer alır. Her kadın mutlaka günün çeşitli vakitlerinde veya hayatının bir döneminde örgü örmüştür. Gelenek olarak sürdürülen tığ oyası modelleri geçmişe bakıldığı zaman yüzyıllar öncesinden geldiği görülür. O dönemin kadınlarının bulduğu bu uğraş günümüzde çok farklı modellerin katılması ile modern bir sanat halini almıştır. Kendi içinde birçok farklı kategoriye ayrılan tığ işleri belki de örgü grubuna bakıldığında yapılması en zevkli olan işlerin olduğu gruptur.  Her kadın kendince farklı modeller yapmayı deneyerek kendi tığ oyası modelini oluşturabilir.  Günümüzde tığ oyasını yapmayı bilmeyenler için birçok farklı kaynakta anlatımlı oya modelleri konusu da bulunmaktadır.

Çeyizlik Gelin Oyası Yapılışı

Çeyizlerin Baş Tacı Tığ Oyaları

Her genç kızın çeyizinde mutlaka bir adet tığ işi yer alır. Tığ ile yapılıp kullanılan ürünlerin başında yazmalar gelir. Çeyizleri süsleyen yazmalar ince işçilik ile yapılarak hediye edilmek üzere saklanır. Yazmanın yanı sıra tığ ile yapılabilen birçok dantel de sandıklarda yerini alır. Tığ ile örgü işini ilerleten kadınlar birçok giyim ve aksesuar ürününü de tığ ile yapabilmektedir. Oldukça geniş bir yelpazeye sahip olan tığ oyaları modern sanat anlamında en önemli örgü ürünlerinin de ortaya çıkmasını sağlar. Günün en tarz ve en modern örgülerini tığ ile yapmak ve evlerde sergilemek mümkündür. Öremeyen kadınlar için hazır  satışı yapılan birçok dantel bulunmaktadır.

Çeyizlik Gelin Oyası Yapılışı

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.