Kolay Hobiler

Dilim Dilim Tığ İşi Baklava Oyası İlk Defa Göreceksiniz

22 Eylül 2019
Dilim Dilim Tığ İşi Baklava Oyası İlk Defa Göreceksiniz

Dilim dilim tığ işi baklava oyasını bir çok kişi ilk defa görecek. Üstelik modelin yapılışını da öğrenebileceksiniz.

Tığ işleri ile bayan yelek modelleri hem kolay hem de çok şıktır. Bayan yelekleri örülürken kullanılan bazı desenler vardır. Bu desenler ile istemediğiniz kadar yelek modeli çıkarabilirsiniz. Fıstık modeli ile yelek yapılabileceği gibi burgu modeli ile de çok güzel yelekler örebilirsiniz. El emeği göz nuru modellerle, hem dışardan kışlık yelek almak zorunda kalmaz hem de kışın soğuğundan kendinizi koruyabilirsiniz.

Tığ ile Zevkli Modeller

Tığ oyaları ile çok şık modeller, örtüler tasarlanabilir. Hem zevkle yapılmaları hem de ince ve zarif yapılarıyla tercih edilirler. Tığ modelleri ile çok şık masa örtüleri sehpa oyaları yapılabilecektir.

Tülbent oyaları yapımında da tığ işi kullanılmaktadır. Birbirinden güzel modellerin sabırla dokunduğu bu tasarımlar, evlerde çok şık duracaktır. Ev dekorasyonunda şık durduğu gibi, kişisel kullanım eşyalarında da kullanımı yaygındır. Pek çok el sanatı kursunda, takı tasarımlarında da tığ modellerinin kullanımı görülmektedir. Tığlar ile zarif desenli pek çok model tasarlanabilir. Bazı modellerin tasarlanabilmesi de yapan kişinin hayal gücüne bağlı olarak gelişmektedir. Zincir çekimi tekniği ile başlayan tığ işleri ile şapka, kolye gibi farklı modeller de tasarlanabilir.

Tığ ile Faydalı Hobiler  

Anlatımlı oya modelleri ile en karmaşık görünen motifler bile rahatlıkla tasarlanabilir. Tığ ile yapılacak işlere verilecek örneklerin başında dekoratif örtüler, pike ve yatak takımları, şık yaka ve havlu kenarları verilebilir. Geleneklerimizde de oldukça büyük bir öneme sahiptir. Geleneksel el sanatlarımız içerisinde tığ işlerinin yeri oldukça büyüktür. Evlenme çağındaki gençlerin çeyizlerinde mutlaka tığ ile tasarlanmış örtüler yer almaktadır. Son dönemlerde gençler arasında el sanatlarının önemi, artan bir yükseliş göstermektedir. Pek çok hanım bu sanatları ilerletmek için çeşitli kurslara gitmektedir. Bu sayede hem keyifli anlar geçirilecek hem de yararlı bir uğraşla boş zamanlar değerlendirilmiş olacaktır.

Tığ Ile En Çok Hangi Yelek Modeli Yapılmaktadır?

Tığ ile örülen yeleklerde fıstık modeli ve burgu modeli çok fazla tercih edilmektedir. Kolay örülebilen modeller olmasının yanı sıra bittikten sonra çok şık bir örnek olmaktadır. Tığ işini çözmüş kişiler, belli bir seviyeye geldikten sonra bir yeleğe bakarak bile artık o modeli çıkarabilir hale gelmektedir. Telefonlar böyle zamanlarda kullanmak için çok faydalıdır. Çekmiş olduğunuz yelek modelini, yapacağınız zaman telefonunuzdan açarak bakabilir ve kolayca yapabilirsiniz. 

Dilim Dilim Tığ İşi Oyası

Tığ Oyası Nedir?

Tığ oyası da tıpkı yelekler gibi tığ ile yapılabilmektedir. Ancak aralarında birkaç fark bulunmaktadır. Tığ oyası modelleri daha ince iplerden yapılırken yelek modelleri daha kalın iplerden yapılmaktadır. Yelek modelleri daha çok kışın kullanılırken, tığ oyaları yaz kış her mevsimde kullanılabilmektedir. Tığ oyalarının işçiliği daha fazladır. Yelek modellerini herkes yapabilirken tığ oyası modelleri sadece meraklıları tarafından yapılabilmektedir. Daha fazla uğraş isteyen oya modelleri, profesyonel kişiler tarafından daha çok tercih edilmektedir.

Dilim Dilim Tığ İşi Oyası

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.