Kolay Hobiler

Ekim Çiçekleri Ajurlu Bebek ve Kadın Örgü Modeli Yapımı

28 Eylül 2019
Ekim Çiçekleri Ajurlu Bebek ve Kadın Örgü Modeli Yapımı

Ekim çiçekleri ajurlu örgü modeli ile hem kadınlar hemde çocuklar için harika örgüler örülebiliyor. Hemen sende nasıl yapıldığını öğren!

Geçmişten günümüze yapılan örgüler hala herkesin gözdesi olmaktadır. İlmeklerin birbirinin üzerine geçmesiyle yapılan işleme örgü denilmektedir. Örgü çeşitleri oldukça fazladır. Bunlardan bazıları;  düz örgü, ters örgü,  nohut örgü, buğday başağı örgü, hasır örgü, yasemin örgü, balıksırtı örgü, fiyonk örgü, zikzak örgü, istiridye örgü, keten örgü modelleridir.

Gibi daha sayılabilecek birçok model vardır. Bu modellerden çok basitten çok zora doğru örnekler vardır. Öğrenmenin ilk aşamasında şişle ilmek atarak başlanmaktadır. Bebek örgüleri, yelekler, atkılar, kazaklar, hırkalar, şapkalar, battaniyeler çeşit çeşit yapılabilmektedir. Örgü modellerinin bir kısmını kısaca anlatmak gerekirse;

Ekim Çiçekleri Örgü Modeli Yapılışı

Örgü Modelleri

Düz örgü çoğu modellerin temelinde düz örgüdür. İlmek atıldıktan sonra boşta kalan ipi atıp çekiyoruz. Kazak, çanta, hırka, yelek modelleri gibi modellerin temelidir. Ters örgü modeli düz örgüye nazaren daha zordur. Düz örgünün tam tersidir. Tutmuş olunan ipin ilmeğin ön ilmek tarafından alınandır. Düzde ilmek arka taraftan alınmaktayken, ters örgüde ise ön kısımdan alınır. İkisinde de şişten çekilerek alınır. Ters örgüde ilmeklerin arka tarafından ip çekilerek yapılmaktadır. Nohut modeli örgünün arka tarafında kurulur. Üç ilmek tersten toplanır,1 ilmeği, düz örgü 3 ilmeğe çıkarılmaktır. Ön yüzü, ters olarak örülmektedir. Bebek battaniyelerinde, bere, atkı, çocuk kıyafetlerinde kullanılmaktadır. Çokça örgü modelleri vardır ve hepsi birbirinden güzel modellerdir. İlk evrede zor gelen modeller yapıldıkça kolaylaşan modellerdir.

Ekim Çiçekleri Örgü Modeli Yapılışı

ETİKETLER: ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.