Kolay Hobiler

El Ele Kol Kola İncili Çiçekler Tığ İşi Oya Modeli Yapılışı

29 Temmuz 2019
El Ele Kol Kola İncili Çiçekler Tığ İşi Oya Modeli Yapılışı

El ele kol kola incili çiçekler oyası tığ işi ile yapılan bir kenar oyasıdır.Yan yana dizili olan ve incilerle süslenen bu oya modelini kaçırmamalısınız.

Örgü işi birçok kadın için vazgeçilmez etkinlikler arsında yer alır. Örgü yapmanın ise çeşitli yöntemleri vardır. Tığ ile yapılan örgüler de bu yöntemlerden sadece bir tanesidir. Tığ, örgü yapmakta kullanılan ucu kancalı küçük şiş şeklinde bir malzemedir. Örgü örmeye yeni başlayanlar için de ideal bir üründür. İşin ehli kişiler için de yeni başlayanlar için de kolaylıkla örülebilecek çok çeşitli tığ işleri mevcuttur.

El Ele Kol Kola Tığ Oyası

Tığ İşinin İncelikleri ve Faydaları

Tığ işinin kırılma noktası zincir çekmektir. Bütün tığ işlerine zincir çekerek başlanır. Örgüye yeni başlayanlar ellerini alıştırmak amacıyla bol bol zincir çekme işlemi yapmalıdırlar. Bir tığ işinin güzel olması ipin kalınlığına uygun numaralı bir tığ seçilmesinden geçer. Tığlar en inceden başlayarak kalın örgülerde de kullanılan farklı ölçülere sahiptirler ve bu ölçüleri üzerlerinde yazılan numaralarla gösterilir. Tığ işinde zincirin dışında trabzan ve sık iğne gibi başka yöntemler de bulunuyor. Tığ işi adı altında tülbentlere oyalar, havlulara havlu kenarları, birbirinden gösterişli danteller ve çeşit çeşit kışlık örgüler yapılabilmektedir. Tığ işleri püf noktası seçilen ipin kalitesi ve ipe uygun bir tığ seçiminde gizlidir. Örgünün ve haliyle tığ işinin kişiyi rahatlatan psikolojik bir etkisi de bulunuyor. Yeni bir şeyler üretiyor olmak insanı mutlu ediyor. Kimi kadınlar oya modelleri ile yaptıkları ürünleri satarak ev ekonomilerine bir nebze de olsa destek sağlayabiliyorlar. Bu yönüyle de basit bir örgünün ötesinde kişiye maddi manevi katkı sağlamış oluyor.

El Ele Kol Kola Tığ Oyası

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.