Kolay Hobiler

Eltiler Kaçırmasın Üç Elti Tığ İşi Oya Modeli Yapılışı

12 Şubat 2020
Eltiler Kaçırmasın Üç Elti Tığ İşi Oya Modeli Yapılışı

Ortası boş kenarları boş yazmaya yapılan üç elti tığ işi oya modeli çok yakışmış. Üç renkli modelin yapımını videosuyla birlikte öğrenebilirsiniz.

Zaman geçirmek için yapılan tığ oyaları bazen de kadınların evden para kazanma aracı haline gelebiliyor. Hemen her kadın bu el işlerini yapabilecek kapasitede olduklarından rahatlıkla oya yapabilir ve kendileri için bir kazanç imkânı ortaya çıkarabilirler. Hemen her genç kızın çeyizinde bulunan yazmalar yalnızca bir tane ile sınırlı da kalmıyor. Aksine mevlit gibi adetleri bulunan şehirlerde tığ oyalarının birden fazla yapılması gerekiyor. Bu da çeyiz hazırlamanın en zor olan kısmını oluşturuyor. Çeyiz yapmak için büyük uğraş veren kadınlar için birçok kolay ve zor model bir arada sunuluyor. İstediğiniz modeli seçerek çok rahat bir şekilde oya işlemeye başlayabilirsiniz. 

Üç Elti Oyası

Oya İşlemeye Nerden Başlayacaksınız?

Oya işlemek için belli kaidelere uymanız gerekiyor. Öncelikle oyayı bir yazmanın kenarına doğrudan işlemeyi planlıyorsanız mutlaka yazmanın kenar uçları muntazam şekilde kıvrılmış olmalıdır. İsterseniz yazmanın kenarını kıvırarak ince bir ip ile dikebilirsiniz, isterseniz de hazır kenarı kıvrılmış yazmaları tercih edebilirsiniz. Bu tamamen sizin seçiminize kalmıştır. Bir diğer önemli kaide ise iplik seçimidir. Anlatımlı oyalar içerisinde sizden hangi kalınlıkta ip istenmiş ise öyle bir ip tercih etmeniz gerekiyor. Aynı zamanda ipin yazmanın rengine de uyum sağlaması gerekiyor. Aksi halde çok modeliniz ile yazma birbirine uyumlu olmayabilir. Bazen yazmanın içerisinde bulunan iki rengi kullanarak da çok güzel oya modelleri işleyebilirsiniz. Tamamen sizin kendi zevkinize kalmış olan bir durumdur.

Üç Elti Oyası

ETİKETLER: ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.