Kolay Hobiler

Eltili Horon Tığ İşi Oya Modeli Baştan Sona Anlatımlı

25 Ekim 2019
Eltili Horon Tığ İşi Oya Modeli Baştan Sona Anlatımlı

Eltili horon oyası baştan sona kadar yapımı anlatılan tığ işi oya modelidir. Bu modeli muhtemelen bir çoğunuz ilk defa göreceksiniz.

Tığ ile çeyiz hazırlamak geçmişten günümüze bir gelenek halini almıştır. Bu yüzden genç kız anneleri daha kızları ufakken başlarlar çeyiz hazırlamaya ki bu genelde elişi, tığ işi gibi el işleri ile başlar. Tığ ile oyalanan yazmalar herkesin seveceği ve beğeneceği çeşitlilikte yapılmaktadır. Sade seven sade yazma oyalarını tercih eder, desenli ya da çiçekli seven çiçek motifli yazma oyalarını tercih eder. Her şekilde de oyaları parlak simli iplerle ya da pullu payetlerle şatafatlı bir hale getirerek şık birer yazma oluşturulabilir.

Çeyizlik Yazmalar Özen İster

Çeyizlik yazmalar daha çok nadir görülen ve özel örneklerin yapılarak hazırlandığı, hediye de edilebilecek, gelin bohçasına konulabilecek tarzda özenle yapılanlardır. Çeyiz demek zaten özel ve özenle, el emeği göz nuruyla işlenip, örülerek ileride mutlu bir yuvada kullanılmasını temenni etmektir. İlmek ilmek örülerek yapılan çeyizlik yazmalarda bunlar arasında ilk sıralarda gelir.

Eltili Horon Oyası

Tülbentler günlük hayatta da hanımlarımızın rahatlıkla kullanabildiği ve çeşit çeşit oyalarla süslenerek kullanıldığı başörtüleridir. Bunlarında sade oyalısını ya da gösterişli oyaları tercih eden hanımlarımız tığ ve ipini eline alarak bunları örer. Çeşitli motifler ve örneklerle süsleyerek kıyafetlerinin üzerine kombin aksesuar yapar. Çok maharetli olan hanımlarımızın yaratıcılığına yaratıcılık katmak için yeni örnekleri ve tasarlanmış yeni motifleri sizler için araştırarak anlatımlarıyla sunmaya önem gösterdik.

Eltili Horon Oyası

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.