Kolay Hobiler

Eski Sandıkları Açma Vakti! Bohçalara Tığ İşi Oya Modeli

21 Kasım 2019
Eski Sandıkları Açma Vakti! Bohçalara Tığ İşi Oya Modeli

Anneanne ve babaannelerimizin el işi olarak yapmış oldukları tığ işi yazma kenarları hala yapılıyor. İşte sizlere çeyiz bohçalarında kullanılan yazma oyası.

Tığ işleri eskilerden de çok yapılan el işleriydi. Evlerin her alanında görmek mümkündür. Yeri gelir bir TV üstünde, yeri gelir masanın üstünde serilirdi. Anneler hamarat olduğunu göstermek istercesine ellerine aldıkları tığlarla hiç durmadan çalışırlardı. Herkesin elinde tığ ve herkeste ayrı bir örnek tığ işi olurdu.

Her kızın hayalidir çeyiz çok da denemez çünkü kızlardan çok annelerin hayalidir. O çeyizler de ne emekler vardır. Bunlardan en büyük emek harcanan tığ işidir. Özellikle masalara yapılırdı eskiden kocaman 12 kişilik masalara .. Anneler minnacık tığlarla uğraşırdı. Sonucunda tamamen el emeği göz nuru ve sanat harikası o kadar güzel desenler çıkardı ki herkes bayılırdı. Anneler bunları çeyizde serdiklerinde hem kendileri hem kızlarıyla övünürlerdi. Günümüzde artık TV de sehpa da ya da masada görememeye başladık. İnsanlar un bu kısmı tığ oyaları gibi emek isteyen şeylere ilgisini kaybetmese de yapması zor geldi. Ama bıkmadan usanmadan verdiğin emeğin gösterdiği çabanın karşılığını almaktan hoşlanan kişiler asla bırakmadılar. Şuanda ülkemizde birçok devlet kurumu bunun eğitimini vermekte ve birçok kadın hobi olarak yapmaktadır. Ne güzel ki hala emek vermeyi seven insanların olması. Artık belki evlerde yok ama onlar sayesinde kıyafetlerde veya aksesuar olarak kullanılmaya başlandı her yerde tığ işleri. Düşünsenize yazın serin bir akşamında üstünüze tığ işi bir şal olduğunu.  Hem şıklığınız hem de duruşunuzla bütün dikkatler sizde olmaz mı? O zaman el emeğine saygıyla…

Çeyiz Bohçası İçin Yazma Oyası

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.