Kolay Hobiler

Fenomenlerin Tercih Ettiği İğne Oyası Modeli

24 Mart 2020
Fenomenlerin Tercih Ettiği İğne Oyası Modeli

İğne oyası konusunda fenomen olan kadınların tercih ettikleri oya modelinin videosunu buradan izleyerek sizlerde öğrenebilirsiniz.

İğne Oyası Kullanım Amacı 

İğne ve ipliğin zarif modelleri oluşturmak için ince – ince çalışması ile yapılan örme sanatına iğne oyası denir. İğne oyasının çok uzun yıllara dayanan bir geçmişi vardır.  Türk toplumunda bir örme sanatı olmanın dışında söylenemeyenleri söyleme aracı olarak da iğne oyası kullanılmıştır. 

Bir Mesajlaşma Sanatıdır İğne Oyası

Geçmişte sevdiğini söylemenin zarif yollarından biri olmuştur iğne oyası. Sessizce seven genç kızlar kullandıkları iğne oyası modelleri ile ve renkleri ile aşklarının derinliğini anlatmıştır çoğu zaman. Aşklarının karşılığı varsa rengârenk iğne oyası çiçekler sarmıştır yemenilerinin etrafını. Peki ya karşılığı yoksa sevdanın o zaman hüznün renkleriyle donanmıştır yazmaların kenarları. Sevip de söyleyememişse masum sevdanın sahibi genç kız utangaç bir motifle bezemiştir tülbendinin tüm kenarlarını.

Anlaşamayan gelin kaynana mesajlaşmak için kullanmıştır ismi kaynanadili veya kıllı kurt gibi olan motifleri. Geçinmeye meyli olduğunu anlatmak isteyen gelinler ‘’badem çiçeği’’ oyası kullanırken yazma kenarında;  geliniyle baharı yaşayacağını ona anlatmak isteyen kaynana ‘’elma çiçeği’’ adını verdiği oya ile bezenmiş tülbendini takmıştır başına. 

Fenomen İğne Oyası Modeli

Günümüzde İğne Oyası Kullanımı

Günümüzde de hala aktif olarak kullanılan birçok iğne oyası modeli vardır. Kimi modeller motif – motif işlenir daha sonra birleştirilerek kullanılmak istenen yere dikilirken bazı iğne oyaları tüm olarak örülmektedir. Özellikle havlu kenarları tüm olarak hazırlanan iğne oyası modelleri tamamlanmaktadır. Seccade süsleme veya salon takımlarına örtülen dantellerin yapımında ve daha birçok yerde iğne oyası kullanılmaktadır.

Fenomenlerin Tercih Ettiği İğne OyasıETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.