Kolay Hobiler

Fiyonklu Şeker Gibi Bir İğne Oyası Modeli Anlatımlı Yapımı

12 Ocak 2020
Fiyonklu Şeker Gibi Bir İğne Oyası Modeli Anlatımlı Yapımı

Fiyonklu şeker gibi bir iğne oyası modelinin anlatımı yapılışı ile sizlerleyiz. Baştan sona anlatım ile oyanın tüm detayları gösteriliyor.

İğne Oyaları

Geleneksel motiflerle bezenmiş olmalarının yanı sıra moda haline gelmiş ve ya yeni oluşturulmuş modellerle uygulanan iğne oyaları, hiçbir zaman modası geçmeyecek ve her zaman göz nuru el emeği olarak genç kızlarımızın çeyiz sandıklarının en önemli parçası haline gelmiştir. İğne oyası ile ilgili çok az bilinen bir gerçek de dünya tarihinde ilk Türk danteli olarak bilinen dantel çeşitli olmasıdır. Bu tarihe geçmiş iğne oyası dantelini daha kıymetli kılmaktadır. Yapılışı tığ ve şiş ile yapılan örgüye daha karışık ve özverili olmakla beraber görüntüsü de bir o kadar güzel ve kibardır.


İğne Oyası Yapılışları

Fiyonklu Şeker Gibi İğne Oyası Modeli


İğne oya yapılışı ipek ipliklerle ve iğnelerle yapılan bir oya çeşididir. Modelin taslağını oluşturabilmek için kullanılan U şeklinde bir aparat işinizi kolaylaştıracaktır. Bazı modeller uygulanırken uygulama yapacağınız motif ve kumaşa göre çeşitli boncuklar ve pullar da kullanabilirsiniz. Doğru bir teknikle yapılan iğne oyasının uzun ömürlü olabilmesi için kullanılan ürünlerin dayanıklı olmasına dikkat edilmelidir. Yapılış şekillerine göre boncuklu iğne oyaları, papatya şeklinde iğne oyaları, dut şeklinde iğne oyaları, çatalla iğne oyası, fiyonk şeklinde iğne oyası gibi daha birçok iğne oyası modelleri vardır. İğne oyası sadece tülbent ve eşarplarımızın kenarlarını süsler gibi bir düşünce olsa da havlu kenarlarını, zarif ve uygun kumaşlar üzerine uygulayarak çeşitli örtülerinize de iğne oyası modelleri uygulayıp onları da daha şık hale getirebilirsiniz.

Fiyonklu Şeker Gibi İğne Oyası Modeli

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.