Kolay Hobiler

Geleneksel Yolculuk Çok Şık İğne Oyası Modeli Yapımı

30 Kasım 2019
Geleneksel Yolculuk Çok Şık İğne Oyası Modeli Yapımı

Geleneksel yolculuğa girerken çok şık olan iğne oyası modelini de öğrenmek ister misiniz? Harika bir modeli tüm ayrıntıları burada!

Türk toplumumuzda geçmişten günümüze kadar gelen bazı değerler vardır. Bunlar bizim kültür ve gelenek göreneklerimizi oluşturur. Gelenek göreneklerimiz arasında kıza çeyiz hazırlamak vardır. Güzel el emekleri örgüler, iğne oyaları, danteller işlenerek, kızın çeyizi düzülür. Bunların en önemli olan iğne oyası işleridir. Birçok faklı modeli bulunur. Minik minik desenlerin işlenerek iğne ile bir araya getirilmesi ile oluşturulur. Yapması oldukça zahmetli ve zordur. Oldukça fazla iğne oyası oya modelleri vardır. 

Geleneksel İğne Oyası Modeli

Yapması bir o kadar zor, ama görselliği oldukça güzel olan iğne oyası herkes tarafından tercih ediliyor. Kadınlar evlerinde hobi olarak yapıyor. Bazı kadınlar güzel iğne oyası işleyerek, yazmalar, havlu kenarları, dantel işleri yaparak maddi kazanç elde ediliyor. Anadolu’da en çok tercih edilen yazma kenarına yapılan iğne oyası modelleridir. Kadınlar günlük hayatta kullandıkları yazmaların kenarına güzel iğne oyası yaparak renklendiriyor. Hem günlük hayatta kullanıyor, çeyizler için hazırlıyorlar. Günümüzün internet çağı olduğu için, sosyal medya üzerinde, internet üzerinde anlatımlı oya örnekleri bulabilirsiniz. Birçok bayan iğne oyası ile ilgili video çekip sosyal medyada paylaşıyor. Yapmayı bilmeyen kişiler ise bu videolara bakarak öğrenebiliyor. Bu tarz videolar oldukça fazla ilgi görüyor. Bu tarz evde yapılan el emeği işler, her zaman değer görmüştür. İğne oyası ile ilgili kafanıza takılan her şeyi internetten bulabilirsiniz.

Geleneksel İğne Oyası Modeli Yapılışı

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.