Kolay Hobiler

Gelin Gülleri Yeni Çeyizlik Tığ İşi Oya Modeli Yapımı

3 Ağustos 2019
Gelin Gülleri Yeni Çeyizlik Tığ İşi Oya Modeli Yapımı

Gelin güllerini andıran çeyizlik işlerde kullanılan tığ işi oya modeli. Sizde çeyizliklerinizin daha şık olmasını ister misiniz?

İp ve tığ ile yapılan tığ işleri eski zamanlardan günümüze modernize edilerek çeşitlendirilmiş ve hanımların vazgeçilmezleri arasında ilk sıralarda yerini almıştır. Evlenecek kızların çeyizleri için hazırlamaktan büyük mutluluk duyduğu tığ ile yapılan tığ işi el işleri aynı zamanda bir terapi görevi de görerek kişileri dinlendirir. Tığ oyaları kimi zamanda evine katkıda bulunmak isteyen hanımların para kazanmak için evde yaparak sattığı bir ticaret aracına dönüşür. Tığ oyalarına birçok çeşitte olduğu gibi, renk renk yapılarak değişik boncuk ve püsküllerle de değişik bir hava verilebilir. Tığ ile yapılabilen kalın kenar oyaları da bulunmaktadır. Dantel de dediğimiz tığ işlerinin ipine göre tığ kalınlığı da en uygununa göre belirlenerek örülür. Oyalar düz ve sade yapılabildiği gibi kişilerin zevkine göre çiçekli, şatafatlı da olabilmektedir.

Gelin Gülleri Tığ Oyası

Yazma Oyalarında Farklı Modelleri Keşfedin

Yazma oyaları kişilerin giyim tarzını süsleyen bir aksesuar olarak düşünülerek tığ ile örülür ve kişiye özel tasarlanabilir. Kimi zaman oyalardan bileklik, gözlük askısı gibi değişik aksesuar eşyaları yapıldığı da görülmüştür. Yazmaların dallı güllü olanından, püti kareli olanına, çizgili ve geometrik şekilli olanından düz rengine kadar hepsine uygun oya örnekleri tasarlanmıştır. Yazmanın içindeki renklerle kombin edilerek, pul ve boncuk ile süslenmesi de muhtemeldir. Yazma kenarlarına işlenen modeller son derece geniştir. Bu nedenle bir modele başlamadan önce iyi karar vermek gerekiyor. 

Gelin Gülleri Tığ Oyası

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.