Kolay Hobiler

Gelin Kaynana Halayı Tığ İşi Oya Modeli Çok Sevimli

26 Eylül 2019
Gelin Kaynana Halayı Tığ İşi Oya Modeli Çok Sevimli

Gelin kaynana halayı diye adlandırılan tığ işi oya modeli çok sevimli görünüyor. Motifler iki farklı renkten oluşuyor.

Yazma Kenarlarına Tığ Oyası Yapımı

Yazma kenarları, tığ oyası ile yapılan birçok model ile süslenebilmektedir. Bu modeller içerisinde, herkesin yapabileceği kolaylıktaki modellerde bulunmaktadır. Oya seven kişiler bilir ki, oyaların hepsi tığ ile yapılabilmektedir. Yazma kenarlarına en kolay süslemenin yolu, tığ oyalarıdır. Çeyiz bohçasına eklemek için, etrafınızdaki insanlara el emeği bir şeyler hediye etmek için, tığ oyası yazmaları kullanabilirsiniz. 

Yazmayı Kimler Tercih Eder?

Kapalı olup, başörtülü olan birçok bayan yazma kullanmaktadır. Bu yazmaların birçoğunun kenarında tığ oyası modellerine rahatlamanız mümkündür. Yazma kapalı kişilerin tercih ettiği gibi temizlik yapanların, yemek yapanların da tercih ettiği bir türdür. Temizlik yaparken saçıyla uğraşmak istemeyenler hemen bir yazmaya sarılır. Keza yemek yaparken de saç yemeğin içine düşmesin diye, yazma kullanmak tercih edilmektedir. Günlük kullanımda ise yazma kenarları, oya ile süslenmekte ve çok hoş görünmektedir. Anadolu kadınları halen yazma kullanmaktadır.

Gelin Kaynana Halayı Tığ İşi Yapılışı

Tığ Oyası Yazma Kenarları Örnekleri

El yapımı başörtülerini sevenlerin, daha çok yazma kullandığını görebilirsiniz. Çünkü diğer başörtülere göre daha rahat bir kullanımı vardır. Sık ve zarif görünmenize yardımcı olmaktadır. Geleneksel el sanatlarında önemli bir yer tutan tığ oyası yazma örnekleri, büyük bir olguyu temsil etmektedir. Düğünde ya da cenazede kullanımına rastlayabileceğiniz modeller, yazma oyaları ile süslenmektedir. Önemli bir hediye de olan tığ oyası yazmaları, boncuk pil gibi materyallerle renklendirilebilir. Oya örneklerinizi zenginleştirmek istiyorsanız siz de bu teknikleri kullanabilirsiniz.

Gelin Kaynana Halayı Tığ İşi Yapılışı

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.