Kolay Hobiler

Gelin Kınası İçin Tığ İşi Oya Modeli Yapımı

26 Aralık 2019
Gelin Kınası İçin Tığ İşi Oya Modeli Yapımı

Düğünlerin vazgeçilmezi gelin kınası için tığ işi oya modeli yapılışı ve detaylı anlatım. Yakında gelin olacak kızlar için güzel bir tığ işi oya örneği.

Örgü örmek kimileri için bir kazanç kapısı kimileri içinse boş zamanlarını değerlendirebilecekleri bir aktivite türüdür. Örgü örmenin ise birden fazla tekniği vardır. Farklı araçlar kullanılarak çeşitli ürünler ortaya çıkarmak mümkündür. Örgü yapımında en çok tercih edilen ise tığ adı verilen ucu kancalı minik şiş şeklindeki araçlardır. Yapılacak örgünün modeline göre farklı numaralarda tığlar mevcuttur. İp satılan her mağazada tığları da kolayca bulmak mümkünüdür. Tığ işi ile neler yapıldığı konusuna yazımızın geri kalanında değinmeye çalışacağız.

Tığ ile Yapılan Örgüler

Tığ işleri ile yapılan sayısızca örgü çeşidi ve çok farklı modeller bulunmaktadır. Örgü bilme derecesine göre her kadının rahatlıkla yapabileceği oya modelleri örneklerine ulaşmak mümkündür. Öncelikli olarak en çok karşılaştığımız tığ ile örülmüş oyalı yazmalardır. Günümüzde çok fazla kullanılmasa da eskilerin ilmek ilmek dokudukları dantelleri de unutmamak gerekir. Masa örtülerinden tutun, çarşaf kenarlarına ve perdelere kadar birçok ihtiyaç tığ oyaları ile yapılan danteller ile karşılanmaktaydı.  Bunların dışında kışlık örgülerde de tığ fazlaca kullanılır. Çeşit çeşit patikler, hırkalar, şapka ve bereler daha birçok ürün bu şekilde örülebilmektedir. Eski dönemlerde her şey çarşı pazardan alınamadığı için çocukların kıyafetleri veya evlerin paspasları akla gelebilecek birçok şey kadınların ellerinden çıkan tığ işleri ile oluşturulmuştur. Tığ ile yapılmış ve ilgilileri tarafından hala da örülmeye devam edilen ürün çeşitlerini artırmak mümkündür.    Günümüzde fabrikasyon olarak ortaya çıkan makine oyalarının atası tığlardır dersek de yanlış bir ifade olmayacaktır.

ETİKETLER: ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.