Kolay Hobiler

Gelin Yapsın Görümce Kıskansın İğne İşi Oya Modeli

28 Temmuz 2019
Gelin Yapsın Görümce Kıskansın İğne İşi Oya Modeli

Gelin yapsın görümce kıskansın iğne işi oya modeli yapılışı. Yeni gelinlerin kaynanaları için ya da kendilerine yapabileceği İğne işi oya modelini yaptım.

Örgü örmek, gerek el becerisini geliştirmesi gerekse kişiyi psikolojik olarak rahatlatması nedeniyle en çok başvurulan hobiler arasındadır. Örgü çeşitlerinin içerisinde ise yapımı kolay ve çok fazla model seçeneği olması sebebiyle oyalar daha çok tercih edilir. Örgü örmeyi bilen için sıkıntı yok ama oya örmek isteyip de işin tekniğini bilmeyen içinse devreye anlatımlı oyalar giriyor. İçerisinde bulunduğumuz teknoloji çağı sebebiyle kimseye ihtiyaç duymadan gerek internetten gerekse el işi dergilerinden oyaların anlatımına ulaşılabilinir. Eline hiç örgü malzemesi almayan biri dahi anlatımlardan yararlanarak kolayca modeli yapabilir. Aşağıda anlatımlı oya modelleri için bir örnek vererek bu yöntemin ne derce öğretici olduğunu da görmüş olacağız.

Anlatımlı Oyalara Örnek

Boncuk oyası için öncelikle gerekli olan malzemeler temin edilir. Bu malzemeler: 1 tane 21 numara iğne, boncuk ve oya ipidir. Boncuklar öncelikli olarak oyanın yapılacağı ipe geçirilip hazır edilir. Oyanın ilk aşaması tülbentin kenarının zürafadenilen teknik ile çevrilmesidir. Zürafanın üstüne iki zincir çekilip iğneye iki kez ip dolanır ve 3 seferde çıkarılarak tırabzan oluşturulur ve böylece oyaya başlanmış olunur. İkinci kez iğneye iki kez ip dolanır ve 3 seferde çıkarılarak ikincitrabzan da oluşturulur. Trabzanın üstüne 4 tane zincir çekilip 1 tane inci alınır.  İnci bir zincir ile sabitlenir ve tekrar 4 zincir daha çekilir.  İğneye iki kez ip dolanır ve hemen yandaki zürafaya batılarak iki trabzan daha yapılır. Trabzan arasına iki zincir çekilir iki zürafa boşluk bırakıp iki trabzan daha oluşturulur. Bunlar oyanın ayak kısımları oluyor. Tekrar 4 zincir çekilerek inci alınıyor. Oya bu şekilde devam ediyor. iğne işleri içerisinde en şık modeller bu şekilde yapılmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.