Kolay Hobiler

Gelin Yaptı Görümce Baktı Tığ İşi Yazma Oyası Modeli

1 Mayıs 2019
Gelin Yaptı Görümce Baktı Tığ İşi Yazma Oyası Modeli

Gelin yaptı görümce baktı tığ işi yazma oyası modelini daha önce hiç gördünüz mü? Bu yazıda hem modeli incele, hemde nasıl yapıldığını öğren!

Annelerimiz bizlere 15 yaşından sonra el alışkanlığı kazanarak ilerleyen zamanlarda beceri yeteneğimiz gelişmesi için örgü örmesini ve tığ vererek tığ işi dantel gibi küçük motiflerin yapımını öğretir. Kültürel kimliğimizin varlığından bu yana var olan tığ işleri, öncelerinde çeyiz sandıklarında gösterime ve sonrasında evimizde misafirlere açacağımız masa örtüsü, fiskos örtüsü, sehpa örtüleri, başörtüler ve yazmalardır.

Gelin Yaptı Görümce Baktı Oyası

Peki ya günümüzde tığ işi sadece buralarda mı kullanılır? Tabii ki de hayır. Günümüzde tığ işi kendini küçük ve çeşitli modeller ile hırkalarda ve kıyafetlerin üzerinde de göstermektedir. Ayrıca son yılların trendi olan ağaç gövdesini tığ işleriyle yapılan küçük motifler ile süslemekte modadır. Tığ işinin kullanıldığı birçok alan daha var. Ama ya trend olan modeller nedir?

Yazma ve başörtülerinde trend olan modellerimiz; tığ işi oyalar, boncuklu çiçek bahçesi oyaları, boncuklu oyalar ve incili oyalar, Osmanlı lale bahçesi oyaları, boncuklu yelpaze oyalarıdır. Ayrıca bu tür tığ işi oya modelleri de havluların kenarlarına yapılabilir. Yapımları kolay ve pratiktir. 

Gelin Yaptı Görümce Baktı Oyası

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.