Kolay Hobiler

Gelin Yaptı Kaynanası Taktı Tığ İşi Oya Modeli

6 Temmuz 2019
Gelin Yaptı Kaynanası Taktı Tığ İşi Oya Modeli

Kolay yapılan gelin yaptı kaynanası taktı tığ işi oya modeli yapılışı çok kolay. Yeni gelinlerin tercih edebileceği bir oya modeli.

Gelişen teknoloji ve modernleşen yaşam sayesinde eski gelenek ve görenekleri bir kısmı ortadan kalkmaya yüz tuttu. Tıp ki tığ işi ve dantel örgüleri gibi… Eskiden evimizin her bir köşesinde görmeye alışık olduğumuz dantel örgülerini günümüzün ev dekorasyonunda çok nadir olarak görmektedir. Fakat yine de havlu kenarları tığ oyaları gibi örgü modelleri kadınlarımız tarafından yapılıp büyük bir keyifle kullanılmaktadır. Atalarımızdan öğrendiğimizi ilmek ilmek ördüğümüz oyalar Türk kadını el emeği verip göz nuru dökerek ürettiği sanat eseri haline gelmiştir.

Tığ İşlerini Nasıl Öğreniriz?

Tığ işleri yazma oyaları oya modelleri havlu kenarları bir kısım kadın tarafından pek tercih edilmese de yine de tercih edenlerin sayısına azımsanacak kadar değildir. Çünkü her kişinin zevkleri beğenisi birbirinden farklıdır. Kimi insan el emeği göz nuru ile yapılmış olan giysiler kullanmayı tercih ederken kimileri de tercihlerini hazır kıyafetlerden yana kullanmışlarıdır. Kimileri de sadece örgü örmeyi bilmedikleri için el emeği göz nuru ile yapılmış ürünleri kullanamamışlardır. Eğer sizlerde tığ işi ile yapılan ürünler kullanmayı seviyor da bilmediğiniz için kullanmıyorsanız hemen elinize bir tığ ve ip alarak basit örnek modelleri ile acemiliğinizi atabilir daha sonra da sevdiğiniz modellerle örerek arzu ettiğiniz ürünleri kullanma fırsatı bulabilirsiniz. Örgü örmeyi çok heves ediyorsanız oya yapılışı ve örneklerini inceleyebilir anlatımlı oya örneklerinden nasıl yapıldığına dair fikir sahibi olabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.