Kolay Hobiler

Gönül Çiçekleri İğne Oyası Başörtüsü Tülbent Kenarı Modeli Yapımı

15 Eylül 2019
Gönül Çiçekleri İğne Oyası Başörtüsü Tülbent Kenarı Modeli Yapımı

Gönül çiçekleri iğne oyası modeli tülbent kenarlarında çok zarif duran bir modeldir. Motiflerin nasıl çıkarıldığını sizde öğrenebilirsiniz.

Sabır Gerektiren İğne Oyaları

İğne oyasının malzemeleri iğne, naylon iplik, firkete, ipek ipliği, tığ ve mekik ile ince ince sabırla işlenen el emeği ve göz nurunun buluşmasıyla ortaya çıkan ince sanat eserleridir. El örgüleri içinde ince iş olması ve daha çok emek verilmesi nedeniyle diğer örgülere göre daha çok ilgi görmektedir. Şık ve zarif modeller çok değişik durması nedeniyle geçmişten günümüze kadar iğne oyası daima ilgi odağı olmuştur.

Gönül Çiçekleri İğne Oyası Yapılışı

Sabır İşlenince Ortaya Pano Çıkıyor

İğne oyası diğer el işlerinden daha sabır istemektedir. İğne ucuna tek tek atılan iple işlenmektedir. Dışarıdan bakınca kolay olsa da aslında görüldüğü kadar kolay değildir. Bazen anlatımla iğne oyası öğrenmek isteyen iş eline geçince sadece anlatımın yeterli olmadığını anlamaktadır. Örnekler küçük ve basit gibi dursa da yapılması hiçte görüldüğü gibi değildir. Diğer örgülere göre daha pahalı olmasının nedeni zor yapılmasından en büyük etkendir. Yalnız bayanlara değil erkeklerin söz ve nişan bohçalarının kenarlarını da iğne oyası modelleri süslemektedir. Sevdiklerimize verilecek hediyelerin arasında yerini almaktadır. Uzaktan iğne oyası yapılışları çok şık ve zarif durduğu için seyretmesi de ayrı bir inceliktir. Bölgesine göre farklı isimlerde almaktadır. İğne oyalı çember veya yazma olarak isimler de halk arasında kullanılmaktadır. Tek çeyizde değil kolye ve küpe yapılarak turistlerin de iğne oyaları ilgi odağı olmaktadır. Satın alarak verilen emeği takdir ettikleri gözlemlenmiştir. Günümüzde püsküllü modellerine de rastlanmaktadır. Boncuklu ve pullu modelleri de ayrı bir güzellik sergilemektedir.

Gönül Çiçekleri İğne Oyası Yapılışı

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Büşra dedi ki:

    Ellerinize sağlık çok güzel olmuş