Kolay Hobiler

Görümcenin Gözü Değdi Tığ İşi Oya Modeli Yapımı

18 Temmuz 2019
Görümcenin Gözü Değdi Tığ İşi Oya Modeli Yapımı

Kolay yapacağınız görümcenin gözü değdi tığ işi oya modeli yapılışı. Canlı renkler ile tülbent ve yazma kenarında kullanılacak çok güzel bir oya modeli.

Çoğu kadın el işi yaparak stres atar. Çay içerken tığ işi oya yapmayı da kendine hobi edinir. Kadın için, bir yazma oyası yapmak terapi gibidir. Yüreğinden geçenleri, ruh halini tığ ile yansıtır oyalara. 

Tığ ile yapılan oyalar sayesinde kadının o andaki ruh halini anlamak mümkündür. Bazen narin bir çiçek işler en nazik renkler ile, o zaman anlarsınız ki kadın onu yaparken çok hassastır. Tığ ile yapılmış oyaların çeşitli isimleri vardır. İsmini duyduğunuz oyaya baktığınız zaman, oya ile ne kadar uyumlu olduğunu görürsünüz. Özellikle yazma kenarına yapılan tığ oyaları çok popülerdir.

Yazma Kenarına Yapılan Tığ Oyaları

Kadınlar yazma kenarları için çeşitli oya modelleri yaparlar. Her birinin özel ismi bardır. İç içe geçirilmiş iki yüzük gibi durana nişan yüzüğü, boncuk ile yapılmış gül gibi durana boncuklu gül oyası gibi isimler verilir. Her gördüğünüz oya aklınızda ilk olarak ne canlandırıyorsa ismi odur.

Kadınlar yaptıkları oyalara aynı zamanda isim de vermiştir. Hem boş vakitlerini değerlendirmiş hem de yaptıkları el işlerinden zevk almıştır. Anneler kızlarının çeyizlerine destelerce oyalı yazma koymayı adet haline getirmişlerdir. Hemen hemen her genç kızın çeyizinde deste deste oyalı yazma bulunur. Evlenen kıza düğün sırasında da genellikle oyalı yazma hediye edilir. Eskiden yeni evli gelinlerin oyalı yazma örtünmesi de adettenmiş. Şimdi ise ortası çiçekli yazmaların yerine düz yazmaların kenarına oya yapmak moda oldu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.