Kolay Hobiler

Gülümseten Bir Oya Modeli Bu Tığ İşi İle Gülümseyin

28 Eylül 2019
Gülümseten Bir Oya Modeli Bu Tığ İşi İle Gülümseyin

Öyle bir tığ işi oya modeli düşün ki sizi gülümsetsin. Üstelik yaptığınız zaman eğlenerek yapacaksınız.

Tığ ile yapılan örgüler, danteller, oyalar ve daha pek çok ürün bulunmaktadır. Bunların geçmişi oldukça eskiye dayanır. Kullanılmaya ve yapılmaya devam ettikçe ise modellere ve örneklere yenileri eklenerek devam etmektedir. Genç kızların çeyizlerini süsleyen, evlerin mutfaklarını, salonlarını, yatak odalarını süsleyen birbirinden değerli danteller ilmek ilmek tığ ile yapılmaktadır. Büyük bir emek ve zaman gerektiren tığ işleri el emeği ürünleri denildiği zaman akla ilk gelen parçalar arasında yer alır.  

 Tığ İşi Mutfak Takımı

Tığ ile yapılan danteller sadece yazma kenarları, havlularda değil salon ve mutfaklarda da kullanılmaktadır. Tığ ile yapılan parçalar patiska denilen kumaşlara geçirilerek harika mutfak peçetelerine, buzdolabı örtülerine ve mutfak perdelerine dönüşmektedir. Oldukça emek isteyen dantel yapımı zor olsa da ortaya çıkan sonuç için verilen tüm emeklere değer güzelliktedir. Dantelden yapılan mutfak peçeteleri daha çok beyaz veya krem olsa da son zamanlarda renkli modellerde gün ışığına çıkmaya başlamıştır.

Gülümseten Tığ İşi Oya Modeli

 Havlu Kenarları

Beyaz ve renkli havluların kenarlarını süsleyen havlu kenarları çoğunlukla tığ ile yapılmaktadır. Yüz havluları için yapıldığı gibi daha küçük olan mutfak havluları içinde kenar danteli yapılmaktadır. Havlu kenarı yapımı diğer dantel yapımlarına göre daha kolaydır. Küçük parçalardan oluştuğu için daha kısa sürede tamamlanmaktadır. Dantel örmeye ilk kez başlamış olanlar daha çok havlu kenarı yapımı ile başlamaktadır. Havlu kenarları genellikle beyazın yanına başka ek bir veya iki renk eklenerek yapılmaktadır.

Gülümseten Tığ İşi Oya Modeli

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Elif paksoy dedi ki:

    Kolay ama zorlar