Kolay Hobiler

Halaycı Kızlar Sıralı İğne Oyası Modeli Yeni Çıktı

29 Eylül 2019
Halaycı Kızlar Sıralı İğne Oyası Modeli Yeni Çıktı

Halaycı kızlar iğne oyası modeli yeni çıkan oyalardan bir tanesidir. Tüm başörtülerinin kenarlarına uygulanabilir.

El Sanatlarından İğne Oyası

El sanatları, bir milletin kültürel kişiliğini yansıtması olduğu için çok önemli ve değerlidir. El sanatları her toplumda aynı duygularla insanları bir araya gelmesine vesile olmuştur. Arkadaşlık, dostluk, paylaşma, yardımlaşma, olumlu gibi kalıcı izler değerlerde yaşanmış ve yaşatılmaya devam edilmektedir.

Bizim de kültürümüzü yaşamaya ve yaşatmaya Anadolu kadınlarımızın bu konuda  emeği daha çok fazladır. Anadolu kadınlarımız o güzel ince duygularını renklere ve oyaya dökmüşlerdir. İğne oyaları tek tek düğüm olarak atılırken sevgiliye olan özlem, hasret, sıla özlemi, dilek ve istek için bazen yazma kenarları olacak şekilde oyalar örülmüş tür. Her oyada birbirinden ayrı bir anlam ifade eden  duygu seli ile yüklüdür.

Halaycı Kızlar İğne Oyası Yapılışı

Sadece Süs Eşyası Değil

Sadece süs eşyası olarak değil iğne oyası duygu ve düşüncelerin ince bir şekilde ifade edilmesine aracı olmuştur. Bunları sağlayan ise  iğne oyası modelleri sayesindedir. Çok geçmişe sahip olan iğne oyaları Türk el sanatları içinde çok ayrı bir yeri vardır. Yapılan oyaların taklitçilikten uzak olması nedeniyle kendine has haliyle renkleri, desenleri, çeşit ve biçimleriyle her biri kahramanları temsil etmektedir. Tüketici olmayıp üretim için katkıda bulunmaları takdire şayandır. Böylece kadınlarımız kendi emekleri sayesinde gelir elde etmiş olmaktalar. İğne oyasındaki motiflerin her biri farklı bir anlam yüklüdür.  Motifler 4 gruba ayrılırlar:

  • Nesnel Motifler: Kibrit Çöpü, Küpeli, Zilli Maşa  
  • Bitkisel Motifler: Papatya, Çilek, Yıldız, Gül, Sümbül
  • Hayvansal Motifler: Balık Ağzı, Horozibiği
  • Esprili Motifler: Elti Eltiye Küsmüş, Sarhoş

Halaycı Kızlar İğne Oyası Yapılışı

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.