Kolay Hobiler

Hanım Süpürgesi İğne Oyası Modeli Hanım Hanımcıklara

23 Eylül 2019
Hanım Süpürgesi İğne Oyası Modeli Hanım Hanımcıklara

Hanım süpürgesi iğne oyası modeli hanım hanımcık olacanlara gelsin. Tasarım harikası iğne oyası modelini buradan öğrenebilirsiniz.

Şık İğne Oyası

İğne oyası,  iğneye atılan her bir düğüm ile göz nuru ve emeğin muhteşem buluşmasıdır. Mutlaka nineden kızına ondanda kızına aktarılan kenarları iğne oyalı tülbentler vardır. Çeyiz sandığında hurçlara sarılı olarak saklanmaktadır. Çok değer verildiği için sandıkta başköşeyi almıştır. Çok ilgi gördüğü için iğne oyası yapmasını bilmeyenlerde başkasına çeyiz olarak yaptırmaktadır. Yapılması çok zor ama duruşu ve seyredilmesi çok asil olan iğne oyaları kendine verilen emeği şık duruşuyla gösterir.  İğne oyası yapanların mutlaka çeşitli modelleri vardır. Beğenilen modeller seçilerek sipariş durumuna göre işlenip sahibine istenen zamana göre teslim edilir. Rengârenk ipliklerle ışıl ışıl parlayan kullanışlı olan modeller zaman değişim gösterse de halen ilk tercih edilen iğne oyası ile yapılmış olanlardır.

Çeyiz Sandıklarında Özenle Saklanır

Nesilden nesile göz nuru olan emeğe duyulan saygı nedeniyle tülbent ve havlular işlenir ama saklanılır, kullanılmaz. Bu nedenden dolayı evlenecek kızın çeyizinde büyük emeklerle yapılmış olan havlu kenarları ve tülbentlerin ucunda iğne oyaları  ütülü ve muntazam katlanmış bir haldedir.

Hanım Süpürgesi İğne Oyası Modeli Yapılışı

İsmiyle Uyumlu Olan Modeller

Yazmaya yapılan iğne oyaları fular kenarına işlendiğinde çok şık durmaktadır. Yakaya takılan yaka süsleri, küpeler, kolye, tespih başlarına yapılan oyalar çiçek bahçesini andırır. Tülbent ve yazmalara daha renkli  ve canlı olan modeller tercih edilirken namaz örtülerine yapılan oyalar daha sade ve tek renktir. Düz veya sade havlulara da uyum sağlamasına için  havlu oyaları yapılır. Bu yapılanlar çeyize  sandığında büyük bir özenle  saklanır.

Hanım Süpürgesi İğne Oyası Modeli Yapılışı

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.