Kolay Hobiler

Hayran Bırakan Tığ İşi Oya Modeli

5 Temmuz 2019
Hayran Bırakan Tığ İşi Oya Modeli

Kendine hayran bırakan tığ işi oya modeli ile siz de arkadaşlarınızı hayran bırakın. Bu modeli başka yerde görebileceğinizi sanmıyorum.

Son yıllarda oldukça ilgi gören tığ oyaları çalışamayan ev hanımları için maddi bir gelir olurken, çalışan kadınlar için de boş vakitlerini sağlıklı bir şekilde değerlendirebilecekleri harika bir hobi türü olarak adından sık sık söz ettirmeye başladı. Çok çok uzun yıllardan beri süregelen bir örgü ve elişi şekli olan ve el emeğinin yeri yerini başka bir şeye kesinlikle bırakmaz. Kadınların tülbent kenarlarına yaptıkları yazma oyaları birbirinden farklı model ve çeşitleri bulunan, yapıldığı tülbentte çok şık duran elişi modelleridir. Yazma oyaları, yazma kenarları için ve kadınların göz zevkine hitap eden motiflerin birleşmesi ile oluşan elişi modelidir.

Havlu Kenarı Örmek İçin Neler Yapılmalı?

Havlu kenarı örmek için uygun olan tığınız ve ipiniz yanınızda ise örmeye başlamak için siz de hazırsınız demektir. Öncelikle havlunuzun oya ördüğünüz kenarının uzunluğu kadar zincir çekerek başlamalısınız. Zincir çekerken çok sıkı bir şekilde ya da çok gevşek bir şekilde olmamasına özen gösterin. Çok sıkı yaparsanız büzülür, toplanır ve yapacağınız motif hiç bir şekilde kendini göstermez. Çok gevşek yaptığınız takdirde de zincir kenarları çok bol olacağı için bu kez de oya modeli kendini salar ve ilmekler arasındaki düzen bozuk olur. Yani ikisinin ortası bir ayarda havlu kenarı boyunca uzun bir zincir çekin. Çektiğiniz son zincirden sonra geri dönün ve modeliniz gerekti olan tekli veya ikili trabzanları örmeye geçin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.