Kolay Hobiler

Her Zaman Favori Olan Tığ İşi Tavuk Göğsü Oyası

29 Temmuz 2019
Her Zaman Favori Olan Tığ İşi Tavuk Göğsü Oyası

Her zaman favori listelerinde olan tığ işi ile yapılan tavuk göğsü oyası modeli. Bu oya modeli isim olarak farklı model olarak tanıdık gelecek.

Tığ oyaları yüzyıllardır, Türk kadınlarını ilgi odağı haline gelmiş el işi sanatlarından biridir. Tığ kullanılarak yapılan bu örgü modelleri farklı model seçenekleri sayesinde her zevke hitap eden özelliklere sahiptir.  Genellikle yazma ve tülbent kenarlarına yapılan tığ oyalarında en çok tercih eden modeller ise çiçek, motif ve yaprak desenleri olmaktadır. Oldukça zarif ve şık detaylı el işi modelleri olan oya modelleri yapılırken kullanılan tığın ince çengelli olması ve ipinin de ince ve kaliteli yapıya sahip olmasın kusursuz işçilik açısından çok önemlidir.  İpi kullanılmamış olması ve örgü sırasında kullanılacak tığın ucunun eğik olmaması da bu el işinde dikkat etmeniz gereken önemli detaylar arasında yer alıyor.  

TAVUK GÖĞSÜ OYASI

 Tığ Oyasının Kullanım Alanları 

Günümüzde hobi olarak yapılan tığ oyaları, yazma oyaları tarihte evlenecek genç kızların çeyiz sandığının olmazsa olmazlarındandır. İnce el işi tekniği ile yapılan çeyizlik yazmalar evlenen genç kızların eşinin ailesinde bulunan bayanlara hediye olarak verilip, gönülleri alınıyordu. Günümüzde ise bu örgü modelleri çeyizlik dışında kullanım için ya da kermes ya da fuarlarda satılmak üzere yapılmaktadır. Kullanım alanı günden güne yaygınlaşan tığ oyaları ve diğer tığ işi modelleri giyimden dekorasyon ürününe kadar birçok alanda kullanılmaya başlanmıştır.  Sizlerde genç kızlarınız ya da sevdiklerinizin çeyiz sandığında olmasını istediğiniz tığ işi örnekleri arasında beğendikleriniz seçim yaparak örmeye başlayabilirsiniz. 

TAVUK GÖĞSÜ OYASI YAPILIŞI

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.