Kolay Hobiler

Herkesin Beğeneceği Tığ İşi Modeli Haydi Kızlar Başlayalım

22 Eylül 2019
Herkesin Beğeneceği Tığ İşi Modeli Haydi Kızlar Başlayalım

Herkesin beğeneceğini düşündüğümüz rengarenk tığ işi oya modeli. Haydi kızlar bu güzel oyaya hemen başlayalım.

Tığ oyası yaparken nelere dikkat edilmelidir?

Kullanmak için seçmiş olduğunuz tığın, yuvarlak ve kancalı bir tığ olmasına dikkat etmelisiniz. Seçeceğiniz tığ, tığ oyası ile uyumlu olması gerektiği gibi, iplik kalınlığına uygun bir şekilde seçilmesi gerekmektedir. Kaliteli ve pürüzsüz bir iplik tercih etmek, tığ işinizi daha başarılı sonuçlandıracaktır. Yapılacak ürün her ne ise, yazlık mı kışlık mı buna göre iplik seçilmelidir. Aynı oranlarda ilmek çekmeniz gerekmektedir. Çok sıkı çekilen ilmekler sert bir oya, gevşek çekilenler ise salık bir oya oluşmasına sebep olabilmektedir. İlmekleri net çekmeniz kolaylık açısından önemlidir. Temiz ve dikkatli olmak çıkaracağınız modeli doğrudan etkilemektedir.

Tığ oyası ütülenir mi?

Tığ işleri belli bir zahmete girilerek bitirildikten sonra, gerekirse ütüsü de yapılmalıdır. Tığ oyalarının üzerinin düzgün ve hoş görünmesini bekliyorsanız, ütü yapmanız şarttır. Ütü tülbent oyaları, havlu kenarları gibi ürünlerin daha estetik görünmesini sağlamaktadır. Ayrıca biten tığ oyasını ütülemek, çabuk kirlenmesinin de önüne geçilmesine yardımcı olmaktadır.

Herkesin Beğeneceği Tığ İşi Oya Modeli

Tığ oyası ütülenirken nelere dikkat edilmelidir?

Tülbent oyaları, yazma oyaları ya da havlu kenarı gibi ürünler ütülenirken bazı dikkat edilmesi gereken durumlar vardır. Ütü yapılan yerin aydınlık olması ütü yapan kişi için daha avantajlıdır. Ayrıca oyayı ütülemek için koyduğunuz yerin temiz olması gerekmektedir. Modelin düz mir şekilde ütülenmesi için, koyulan yerin de düz olması gerekmektedir. Gerekirse oyanın altına ütü bezi koyulmalıdır. Ütü sıcaklığı ütü bezinin üzerinde önceden kontrol edilmeli, ortaya çıkacak olumsuz sonuçlar önceden engellenmelidir.

Herkesin Beğeneceği Tığ İşi Oya Modeli

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Sems dedi ki:

    Anlatım sesli olsa daha güzel olur